Facebook’a iPhone yasağı!

Facebook’a iPhone yasağı!

Geçtiğimiz günlerde Tim Cook, Apple’ın gizlilik politikası hakkında MSNBC’ye verdiği röportajda Facebook’u eleştirmiş ve başarılı iş adamının Cambridge Analytica data gizliliği skandalı hakkında yaptığı yorumlar New York Times göre da gündeme taşınmıştı. Cook, “Sizin kişisel hayatınızı izlemeye almayacağız.” cümleleriyle bilgi skandalına gönderme yaparken, data gizliliği hakkında da “Mahremiyet bizim için bir insan hakkıdır. Gizlilik temel bir özgürlüktür.” ifadelerini kullanmıştı.

Ücretsiz hosting: Bir aylık bedava hosting fırsatını yakalayın!

Mark Zuckerberg ise bu sözler aleyhinde aldığı karar ile çalışanlarından yalnızca Android cihazları kullanmalarını istedi. Kararın gerekçesi ise “Android’in dünya çapında Apple cihazlarından daha artı kullanıcı sahibi olması”.

Facebook çalışanlarının Zuckerberg’in isteğine uyarak iPhone cihazlarını kullanmayı bırakıp bırakmadıkları bilimiyor. Facebook ise bu konuda resmi bir açıklama yapmış değil.

Facebook’un gizlilik politikası, Cambridge Analytica skandalı ile gündeme gelmiş ve The Guardian ile New York Times gazeteleri dev sosyal medya ağının Trump başkanlık kampanyası kadar devreye sokulan dijital danışmanlık şirketi Cambridge Analytica’nın 87 milyon Facebook kullanıcısının bilgilerini kulllanıcıların izni ve bilgisi dıştan kullanmasını sağlaması büyük bir tepkiyle karşılanmıştı.

Öteki tarafta Apple kullanıcı bilgilerine yük verdiklerini her fırsatta kullanıcılara gösteren bir şirket olarak gündeme geliyor. Şirketin CEO konumunda bulunan Tim Cook ise şahsen uyarılarda bulunarak sosyal ağ ağlarının ve ücretsiz çevrimiçi servislerin tehlikelerine kullanıcıların dikkatini çekmeye çalışmıştı. MSNBC röportajında ise Cook, Apple’ın kullanıcı bilgilerini satmayı reddederek gizliliği kazanca yeğlediklerini belirtmişti.

Cook, röportajda son olarak “Eğer kullanıcılarımızın bilgilerini satmayı tercih etseydik tonla para kazanabilirdik- bu şekilde kullanıcılarımız aynı zamanda ürünümüz olurdu. Bunu yapmamayı seçim ettik.” ifadelerini kulandı.

Önceki HaberSafari de Chrome Gibi Uyarı Gösterecek Sonraki HaberEfsane Command & Conquer geri dönüyor!

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM