YouTuber’ların videoları çocuklarda obeziteyi artırıyor!

YouTuber’ların videoları çocuklarda obeziteyi artırıyor!

Coşku üzere üretilen YouTube içeriklerinin bugüne çatışma çocuklardaki toplumsal, psikolojik ve kültürel etkinlerini onlarca el tartıştık. Ancak bu kere Liverpool Üniversitesi vasıtasıyla yapılan araştırmalar, YouTube videolarının sağlığa olan etkisini ayrımlı aynı şekilde değerlendiriyor.

Çocukları gayrisıhhi besinlere teşvik ediyor

Liverpool Üniversitesi araştırmacılarının Avrupa Obezite Kongresi kapsamında sunduğu bilgilere göre YouTube’daki pop videoları izleyen gençlerin %26’sı henüz fazla gayrisıhhi rızık tüketiyor. Gayrisıhhi besinlerin olduğu içerikleri gören ayrıntılar ortalama 448 ısın alırken, bu içeriklere rastlamayan füru ise ortalama 354 ısın alıyor.

Temas ne kadar İngiltere’bile yapılan araştırma raporları bu verilerle sadık kalsa dahi alelhusus fiyatlarına bakarak yiyeceklerin kıyaslandığı videolar, fast food reklamları ve gayrisıhhi yiyeceklerin saha aldığı video bloglar çocukların o besinleri aşındırmak istemesine ve alışmasına faktör kabil.

YouTuber’ların ya dahi ayrıksı tıpkı değişle “influencer”, yani takipçi kitlesi üzerinde sıkıntı oluşturan bireysel yayıncıların ihtimal da bu konuda elan kırılan davranması ve sağlıksız besinlerle ilgili takipçilerine uyarılarda bulunması obeziteyle savaş amacıyla yetişkin aynı saha edinebilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM