WhatsApp’tan yeni önlem!

WhatsApp’tan yeni önlem!

WhatsApp, yanlış haberlerin yayılmasını alıkoymak için yeni bir adım daha attı ve mesaj iletme işlevine bir kısıtlama getirdi.

Değişikliğin arkasından kullanıcılar, herhangi bir mesajı bir defada maksimum 20 kişiye iletebiliyorlar. Yalan haberlerin ciddi bir sorun halini aldığı Hindistan’da ise bir mesajı yalnızca 5 kişiye iletmeye izin verilecek. Sahte haber sorunu, geçtiğimiz bir sene baştan başa Hindistan’da ciddi sorunlara yol açmış, ülke çapında 30 kişinin linç edilmesine niçin olmuştu.

Hindistan hükümeti bu ayın başlarında WhatsApp’tan sahte haber sorununu çözmesi için bir takım adımlar atmasını istemişti. Bunun gerisinde WhatsApp, iletilen mesajların üzerinde mesajın, mesajı gönderen kişi tarafından hazırlanmadığını gösteren bir “iletildi” bilgisi göstermeye başlamıştı. Işyeri, Hindistan’da önde gelen gazetelerde de sahte haberleri anlamaya karşın ilanlar vermişti.

WhatsApp’ın Hindistan hükûmetinin gereksinimlerine uymaması, firmanın başını ağrıtabilir. Ülke yönetiminin daha önce mobil internet hizmetlerini devre dışı bıraktığı ve sosyal medya platformlarına erişimi kestiği biliniyor. bu nedenle Hindistan hükümetinin linç olaylarını engellemek için WhatsApp’ı ülke çapında engellemesi, çok sürpriz bir hücum sayılmayacaktır. WhatsApp, sahte haber sorununu çözmek üzere bazı adımlar atsa da gelişmeler, daha önemli adımların atılması gerektiğini gösteriyor. Firmanın şu anki stratejisini çiğneyerek bunu yapıp yapmayacağı ise merak konusu.

Önceki HaberGoogle’dan Verdiğiniz Pozu Eşleştiren Deney! Sonraki HaberYeni iPhone’ların Ekranı Böyle Olabilir!

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM