Vodafone, Sinop’a “kodlama” götürdü

Vodafone, Sinop’a “kodlama” götürdü

Toplumsal değiş ve gelişimin öncüsü olma hedefiyle cıvıltı gösteren Türkiye Vodafone Vakfı, sayısal geleceğe hazır nesiller yetiştirilmesi hedefiyleYerleşme Derneği işbirliği ve Ev ve Içtimai Politikalar Bakanlığı’nın desteği ile hayata geçirdiği “Yarını Kodlayanlar” projesi kapsamında Sinop’un karye ve kasabalarında kodlama eğitimleri düzenledi. Sinop Belediyesi’nin domestik desteği ile Yarını Kodlayanlar Eğitim Bilimi Tırı’nda planlı eğitimlerle, yaşları 7-14 beyninde mütebeddil kısaca 200 Sinoplu çocuğa teknolojinin dili kodlama öğretildi. Sinoplu füru, programlama üzerine fikir sahibi olurken, yaratıcılıklarını ortaya çıkaracak icraat yaptı.

Tüketen değil üreten tıpkı nesil istediklerini tamlayan Türkiye Vodafone Vakfı Umumi Heyet Başkanı Hasan Süel, şunları söyledi:

“‘Yarını Kodlayanlar’ projemizle çocuklarımızı harf yazmaya özendirerek geleceğin uygulayım bilimi üretenleri olmalarını hedefliyoruz. Projemizin önce sene sonuçlarına göre, çocuklarımızda önemli ve olumlu yönde değişimlerin olduğunu gözlemledik. ‘Scratch ile kişi oyunumu yapabiliyorum’ diyen çocuklarda yüzdelik 31’lik, ‘Bir yazılım problemini çözmek üzere elan yumruk ve detaylı programlar yazabilirim’ diyenlerde ise yüzdelik 35’lik artma gördük. Aldığımız bu sonuçlarla, projemizi geliştirmeye ve yaygınlaştırmaya devam ediyoruz. Eskimemiş dönemde, eğitimde fırsat eşitliğini çıkarmak için, kodlama eğitimine ulaşmakta zahmet calip, sosyoekonomik anlamda dezavantajlı bölgelerdeki çocuklarımıza bu fırsatı sunmak amacıyla Yarını Kodlayanlar Eğitim Tırı ile yola çıktık. Amacımız, benzer olduğunca çokça sayıda çocuğumuza yansımak. Bunun amacıyla eğitim bilimi tırımızla karye köy, yer mekân dolaşıyoruz.”

Habitat Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sezai Hazır ise şunları kaydetti:

“Yurt Derneği namına, 20 yıldır sosyal transformasyon ve bilişim odaklı kalkınma alanlarında icraat yürütüyoruz. Sürdürülebilir kalkınma alanında müteharrik ayrımsız sivil cemiyet kuruluşuyuz. ‘Yarını Kodlayanlar’ ile enformatik odaklı dönüşümümüzü ayrıntılar yoluyla yapmak istiyoruz. Kodlama tanımak daha çok okuma yazma sanmak kadar önemli. Hep Avrupa ülkelerinde olduğu kabil Türkiye’dahi de kodlamanın ibret namına vadi almamasının önündeki arz iri bariyer, bunu verecek büyümüş adam gücünün olmaması. Bunun için biz üstelik projemiz kapsamında gençleri eğitiyoruz, onlar dahi aldıkları eğitimi çocuklara ulaştırıyorlar. Yarını Kodlayanlar Terbiye Tırı’mız ile birlikte ülkemizin dezavantajlı bölgelerinde bu uygulayım bilimi eğitimlerine ulaşamayan çocuklara ulaşmayı hedefliyoruz.”

20 bin çocuğa henüz ulaşılacak

2018070622163682485.jpg 20 bin çocuğa daha ulaşılacak

“Yarını Kodlayanlar” projesiyle Türkiye’nin dört bir yanı sıra yaşları 7-14 ortada mütebeddil çocuklara kodlama eğitimi veriliyor. Projeyle, Ağustos 2016’dan bu yana 30 ilde 12 bini çok çocuğa ulaşıldı. Üçüncü yılına giren “Yarını Kodlayanlar” projesi kapsamında 20 bin çocuğa elan kodlama eğitimi verilecek. Sonunda, Nisan 2019 sonuna kadar bilcümle Türkiye’üstelik hep 60 ilde 30 binin üstünde bala kodlama ile tanışmış olacak.

Yetişek tırı 7 ayda 2.500 çocuğa ulaşacak

Türkiye Vodafone Vakfı’nın Yurt Derneği ortaklığında kodlama eğitimlerini ülkenin dört bucağına transfer hedefiyle yola çıkardığı Yarını Kodlayanlar Terbiye Tırı, tahminî 7 ayda 6 bin km’nin üstünde posta ikmal ederek 12 ilde 2.500 çocuğa ulaşacak. Görüşme ettiği illerde şehir merkezlerinin yanında köy ve kasabalara birlikte giden Yarını Kodlayanlar Yetişek Tırı’nda çocuklara 1 hafta süreyle  herhangi bir zaman 2 ayrı seansta 4’er saatlik Scratch eğitimleri veriliyor.

MIT’nin programı kullanılıyor

2018070622165629385.jpg MIT'nin programı kullanılıyor

“Yarını Kodlayanlar” projesi kapsamında, çocuklara gönüllü eğitmenlerin yönetiminde programlamaya antre, uygulama ika, roman tevlit ve oyun ika kabilinden konularda teorik ve kılgılı eğitim veriliyor. Kodlama eğitimlerinde dünyanın en mebzul beceri üniversitesi namına maruf MIT’nin (Massachusetts Institute of Technology) çocuklara yönelik geliştirdiği asıl kodlama programı Scratch kullanılıyor.

Geleceğin meslekleri kodlamaya dayanacak

Sayısal dünyanın lisanı kendisine akseptans edilen kodlama, çocukların yaratıcılıklarını geliştiriyor ve onlara yenilikçi düşünmenin kapılarını açıyor. OECD’nin dijital iktisat konulu son raporuna göre 3 çocuktan 2’si zaman bilinmeyen mesleklere sahip olacak. Gelecekte robot veterinerliği, holoportasyon uzmanlığı, etik hacker’lık, his tasarımcılığı, bilgelik madenciliği, bireşimli örgen imalatçısı ve umut gerçekleştiriciliği kabil meslekler ortaya çıkacak. Kulağa ütopik gelen bu meslekler 20 yıl süresince şirketlerdeki yerini algı. Bu yıpranmamış mesleklerin temelinde ise kodlama olacak.

Esbak Haberreeder Telefon Alana Tablet Hediyeli Kampanya Ahir HaberTimehop, 21 Milyon Kişinin Verisini Sızdırdı!

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM