Uyarı: CCleaner yazılımında arkadaki kapı tehlikesi

Uyarı: CCleaner yazılımında arkadaki kapı tehlikesi

Bir zaman önce anti-virüs devi Avast tarafından satın alınan Piriform’un en popüler yazılımı CCleaner bu defa arındırmak yerine kirletmeye başladı. Piriform’un siber saldırıya uğradığı ve zararlı yazılım bulaştığı açıklama ediliyor.

 

Risk büyük

 

Cisco’nun emniyet alanındaki ast firması Talos tarafından yapılan açıklamaya tarafından İngiliz Piriform siber saldırıya uğradı ve CCleaner yazılımının kurulum dosyası da zararlı yazılım istilasına uğradı. Ağustos ayından itibaren indirilen sürümlerde yazılımın öyle fazla öbür internet sitesine bağlanmaya çalıştığı gözlemlenmiş. Bunu daha fazla zararlı yazılım indirebilmek için yaptığı tahmin ediliyor.

 

Hem Bkz.Steelseries ve Targus oyuncu sırt çantası geliştirdi

Firmanın güvenlik mühendisi Craig Williams, zararlı yazılımın geçtiğimiz Haziran ayında karşılaşılan NotPetya saldırısı ile benzer şekilde yayıldığını belirtiyor. O dönemde Ukraynalı devlete ait bir hizmet siber saldırıya uğramış ve zararlı yazılım ile doldurulmuştu.

 

CCleaner masaüstü ve Android cihazlarda ayda 20 milyon kez indiriliyor. Bu bakımdan risk koskocoman. CCleaner hem otomatik olarak güncellenmiyor. Bu bakımdan CCleaner 5.33.6162 sürümünün ve CCleaner Cloud 1.07.3191 sürümünün 32-bitlik versiyonlarının tehlikeli olduğu belirtiliyor. derhal temizlenmiş 5.34 nolu sürüm indirmeye sunulmuş durumda. 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM