Uçak tamir eden robot böcek

Uçak tamir eden robot böcek

Rolls-Royce, geçtiğimiz hafta hava aracı motorlarının incelenmesine ve tamirine tezgâhtar olabilecek bir grup ufak robot tanıtmıştı. Bu küçük robotlar hâlâ geliştirilme aşamasında olsalar da, daha süratli, daha az uğraş gerektiren motor incelemelerine ve daha ucuz motor bakımına imkan tanıyacak. Farnborough Airshow’da sergilenen bu teknolojiler üzerinde öteki firmalarla ve Nottingham Üniversitesi ile Harvard Üniversitesi’ndeki araştırmacılar ile beraber çalışılıyor.

Swarm robotları teorik olarak bir motorun içine yerleştirilerek ufak kameralarla içeriye bir görüntü sunabilecek minik, hamamböceğinden ilham bölge robotlar olarak tanımlanabilirler. Bu şekilde, bir denetimin gerçekleşmesi için motorun uçaktan çıkartılması gerekmeyecek. Harvard Üniversitesi araştırmacıları, şu başlıca dek bu nesil işler için hala koskocoman olan robotları küçültmek için çalışıyorlar.

Swarm robotlarının yanı sıra, Rolls-Royce üstelik motor içine gömülebilen periskop sanki bir robotu da tanıttı ve bu robot tekrar tekrar yapılması gereken herhangi bir onarımlara uyarı edecek. Tanıtılan bir çift yılan sanki robot da ve elastik tasarımları ile bir motorda bir endoskop gibi ilerleyebilecek ve sonradan yenileme yerine getirmek için birlikte çalışabilecekler. Son olarak Rolls-Royce, derhal cümbür cemaat göre motora yüklenebilen ve uzak kumanda edilebilen robotları tanıttı ve bu da uzmanların belirtilen onarımları gerçekleştirmek için bir uçağın konumuna gitmesi gerekliliğini ortadan kaldırabilecek.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM