Türksat 6A’nın yapımına başlandı

Türksat 6A’nın yapımına başlandı

Türkiye’nin geçmiş evcil ve milli tanıtma uydusu Türksat 6A’nın yapımına başlandı

Dünya peyk-feza piyasalarının global devlerini bir araya getiren 3. Global Satshow, sektöre taraf veren şirketlerin art dozaj yöneticilerinin hatip namına meydan aldığı oturumlarla sürüyor. Türkiye’nin önceki domestik ve milli uydusu olacak Türksat 6A haberleşme uydusu üzere gerçekleştirilen özel oturumda uydunun 2020 yılı Açıklık ayında fırlatılacağı ve şu ana büyüklüğünde projenin yüzdelik 41’lik bölümünün tamamlandığı belirtildi.

3.Global Satshow fuarı kapsamında gerçekleştirilen Türksat 6A Milli Uydu oturumunda Türk Havacılık ve Feza Sanayii AŞ (TUSAŞ/TAI) Genel Müdürü Temel Kotil, TÜRKSAT Genel Müdürü Cenk Rahat, TÜBİTAK Başbuğ Yardımcısı Orkun Hasekioğlu, ASELSAN Gök Teknolojileri Takım Başkanı Şenol Uzun, TRT Genel Müdürü İbrahim Eren ile CTech Genel Müdürü Cüneyd Fırat konuşmalarıyla düz aldı.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii ZIYAN ETMEK (TUSAŞ/TAI) Umumi Müdürü Esas Kotil, TÜRKSAT 6A’nın montajının başladığını belirterek, “Türksat 6A ile Türkiye ilk defa kendi uydusunu yapacak. Uydunun tasarım ve düz yazı çalışmaları paneller, teshin-soğutma sistemleri, erke sistemleri, kendini konumlandırma sistemleri üzere sağlam haddinden fazla alanda bitmeme ederken, Ankara’birlikte bulunan sınav merkezimizde birçok montaj ve test çalışması yapıyoruz. Bu şekil Avrupa’daki 4 merkezden biri olma özelliği taşıyor. Antrparantez Türksat 6A’nın beraberinde TAI’nin kişi imkanlarıyla ihracata dönük olarak yapacağı Small-GEO dediğimiz 1 ile 2 titrem yığın aralığında uydu versiyonlarına başladık” dedi.

Türksat 6A uydusunun yüzde 41’i tamamlandı

TÜBİTAK Başbuğ Yardımcısı Orkun Hasekioğlu, evvel evcil enformasyon uydusu Türksat 6A’nın çalışmalarına ilgili, “Projenin 2014’te onaylanan bütçesi 546 milyon liralık idi. Zaman projenin 187 milyon lirası balkon vaziyette. 6A’nın 2020 yılının Boşluk ayında fırlatmaya amade arkaç gelmesi planlanıyor. Takvime bakarak proje süresi 72 ay, yani 6 sene. Bu süre etraflı gelebilir ancak ev dışındaki örneklere baktığınızda, aynı üstelik ağız ağıza domestik imkanlarla bire bir uydunun geliştirildiği de ayn önüne alınırsa bu süre alışılagelen. Türksat 6A uydusu üzere toplam tamamlanma seviyemiz yüzdemiz 41 kadar bir aşamada. Türksat 6A’nın 2020 yılının çatlak ayında fırlatmaya amade hale gelmesi planlanıyor” şeklinde konuştu.

Panelin yöneticiliğini eden TÜRKSAT KAZANÇ Genel Müdürü Savaş Şen peyk yapımının özgün ayrımsız programla yürütülmesi gerektiğini belirterek, “Peyk tamam ayrımsız gösterişli ama kontrolsüz güç, ciddi değildir. O yüzden uydunun ömrünü içindeki yakıt belirliyor sanılsa üstelik onu yeryüzünden yönetenin uzmanlığı burada berenarı belirleyicidir” ifadelerini kulandı.

ASELSAN Feza Teknolojileri Kol Başkanı Şenol Ayrıntılı ise üretilen her bir ekipmandan 5 şerha birlikte testler üzere istihsal yaptıklarını belirterek, çokça cepheli ve serbest programlı bire bir çalışma yürüttüklerini söyledi.

CTech Genel Müdürü Cüneyd Fırat, şirketlerinin yerel uydunun saha ile olan tekmil iletişimini sağlayacak bildirişim sistemlerini ve parçalarını tasarladıklarını söyledi. “Şu anda bizler uzaya çıngı üretmeyi öğreniyoruz. Uyduda nihai pervaz aşamasına gelene kadar bir nice sınav yapılıyor. İnşallah yıllar içinde uydunun bir nice alanında kendimizi geliştirmiş olacağız” dedi.

CEO Summit’de uydu devlerinin CEO’ları tıpkısı arada

3.Küresel Satshow, dünya uydu ve uzay ekosistemine alnaç veren Thuraya, Es’Hailsat, Türksat ve Hellas-Sat kadar dev şirketlerin CEO’larının katıldığı “CEO Summit” etkinliğini düzenliyor. Körfez Kongre Merkezi’nde bugün gerçekleşecek CEO Zirvesi’nde bu sene tahripkâr eğilimler ve sunma şanlı ortalık sorunları ele alınacak. Liderler muvaffakiyetli ayrımsız ati üzere bugünün yıkmacı pazarından kurtulmak için bir kez haritası oluşturacak. Sektörde en nazik farkı yaratıcı şirketleri, kişilikleri tefrik etmek ve kutlamak amacıyla SIL Awards namına tanıdık “Peyk Endüstrisi Reis Ödülleri” verilecek.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM