Turkcell kasıt büyüttü

Turkcell kasıt büyüttü

Dünyanın birincil dijital operatörü Turkcell, yılın birincil yarısını rekor kazanç ve FAVÖK ile tamamladı. Turkcell, gelirlerini geçen yıla kadar yüzde 18 artırarak, çift haneli büyümesini sürdürürken, grup bazında 9 milyar 867 milyon TL ile bütün zamanların en yüksek 6 aylık geliri elde edildi. 2017’nin birincil yarısı ile karşılaştırıldığında FAVÖK yüzde 45,5 artışla 4 milyar 156 milyona ulaşarak, yeni bir rekora imza attı. 6 aylık net kâr ise 916 milyon TL oldu. Sözde yılı başarılı finansal ve operasyonel sonuçlarla kapatan Turkcell yıl sonu için ise hedefini büyüttü. Turkcell 2018 yılı gelir artış hedefini yüzde 14 – 16 aralığından yüzde 16 – 18’e çıkardı.

İlk yarı yılda elde edilen sonuçların dijital servislerle yükselme stratejisinin, maddesel ve sağlam temellere dayandığının enerjik bir göstergesi olduğunu kaydeden Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu, “Dijital operatör yolculuğumuzda, birçok manâlı işe imza attığımız başarılı bir benzeri yılı daha geride bıraktık. Tam bir yıl önce, New York Borsası’nda 2017 ikinci çeyrek sonuçlarını açıklarken ‘Dünyanın birincil dijital operatörüyüz’ demiştik. Geçen bir yılda, dijital servis portföyümüzü zenginleştirmek ve yaygınlaştırmakla kalmadık; tüm sektörleri dijitalleşmeyle dönüştürecek yetkinliklerimizi ülkemizin hizmetine sunduk. Dijital servislerimizi küreselleştirme yolunda adımlar atmaya devam ettik. Moldcell’in BiP uygulamasını şebekesine entegre ederek müşterilerine sunmasıyla bu alanda kayda değer bir safha daha kaydettik. Hem Turkcell servislerinin keza de öteki içerik sağlayıcılarının hizmetine sunduğumuz “Seri Giriş” uygulamamız sektörümüzün çatı kuruluşu GSMA kadar dünyaya anlatılan galibiyet hikâyesi oldu. Ekonomiyi dijitalleştirme vizyonumuzun bir öteki manâlı yapıtaşı olan ve kurumsal şirketlerle halk sektörüne uçtan uca bilişim teknolojileri desteği sağladığımız dijital entegrasyon hizmetlerimizde 500’üncü projeye ve toplamda 1,1 milyar TL’lik sipariş büyüklüğüne ulaştık. Dijital operatör vizyonumuzun gerçekleşmesindeki en manâlı altyapı unsurlarından biri olan bilgi merkezi işimiz dahilinde, İzmir’deki yeni bilgi merkezimizi müşterilerimizin kullanımına açtık,” dedi.

Dijital servislerde 100 milyon hedefi geçildi

Dijital servislerde 100 milyon hedefi geçildi

BiP, fizy, dergilik, Upcall ve lifebox gibi Turkcell’in temel dijital servislerinin indirilme sayısının Haziran sonu itibariyle 106 milyonu geçtiğine uyarı çeken Kaan Terzioğlu, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Her çeyrekte olduğu gibi bu çeyrekte de dijital servislerimizi geliştirmeye, yeni özelliklerle ayrıştırmaya devam ettik. Örneğin cepten iletişime yön veren BiP üzerinden tek telefonda iki farklı numara kullanabilmeyi olası ülkü getirdik. Dijital müzik platformumuz fizy’yi Turkcell mühendislerinin geliştirdiği altyapıya geçirerek planladığımız geliştirmelere daha kullanışlı ayla getirdik. Türkiye’de öncü bir adımla dijital yayıncılığı başlatan Dergilik uygulamamızda sekiz yüzü aşkın tanıdık olmayan yayını sunmaya başladık; indirilen yayınlama sayısı Haziran’da 5 milyonu aştı. Türkiye’nin arama motoru hayaliyle çıktığımız yolda Yaani’nin web versiyonu hizmete aldık, gerçekte ulaştığımız 5 milyon indirme sayısını kutladık. Ulusal ödeme platformumuz Paycell ise yepyeni bir arayüzle müşterilerimize hizmet vermeye başladı. Paycell’de kayıtlı kart sayısı 1,6 milyona ulaşırken mobil ödeme kullanıcılarının sayısı 5 milyonu aştı.  Çabuk Antre ve Paycell servislerimizin yaygınlaşmasıyla ülkemizde dijital ekonominin gelişmesine katkıda bulunmaya devam ediyoruz.”

Fiber abone sayısı 1,3 milyona ulaştı

2018072623443538385.jpg Fiber abone sayısı 1,3 milyona ulaştı

2018 yılı ikinci çeyreğinde faturalı, fiberde alıcı kazanmaya devam ettiklerini gösteren Kaan Terzioğlu, “Faturalı herif sayımızın yıldan yıla 664 bine ulaşan artışında kurumsal tip kazanımımız etkin oldu. Kurumsal segmentte son 12 yılın en yüksek abone tutundurma oranını yakaladık. Mobil müşterilerimizden ses, bilgi ve asgari bir esas dijital servislerimizi faal olarak kullanıp çoklu oyunu tercih edenlerin oranı ise artmaya devam ederek yüzde 60,5’e ulaştı. Fiber müşteri sayımız yıllık bazda 171 bin artışla 1,3 milyona ulaştı; bu hizmetle birlikte TV+ kullanan müşteri oranı yüzde 46,8 oldu” diye ekledi.

Yeni teknolojilere öncülük etmeye devam

Kaan Terzioğlu, hem yerli teknolojiye öncülük ettiklerini belirterek, şunları söyledi: “Turkcell olarak bir yanlamasına dijital servislerimiz geliştirirken bir yandan da bu servislerimizin yerli altyapılar üstünde çalışmalarına büyük özen gösteriyoruz. Yerli teknolojiyle ürettiğimiz ve 120 metre yükseklikten 5 kilometrekare alanda 4.5G hizmeti verebilen Türkiye’nin birincil uçan baz istasyonu ‘Dronecell’i hizmete sunduk. Dronecell’in bilhassa acil şart ve afetlerde yaşam kurtarmak ve sürekli iletişim sağlamakta önemli bir rol oynayabileceğine inanıyoruz. Yeniden Türkiye’nin datası Türkiye’de kalsın vizyonumuz çerçevesinde veri merkezi yatırımlarını hayata geçiriyoruz. Buna ek olarak ilk günden itibaren inanarak yardım verdiğimiz ULAK yerli baz istasyonlarının devreye alınarak müşterilerimize hizmet verir hale gelmesi de bizleri gururlandırıyor.”

Hızıyla Türkiye’yi dünyada temsil ediyor

Turkcell, dünyaya yön veren saygın kuruluşlar arasında Türkiye’yi temsilcilik etmeye devam ediyor.  Turkcell’in en son teknolojilerle aralıksız güncellediği 4.5G şebekesi, Küresel Mobil Tedarikçiler Birliği (GSA)’in Mayıs 2018 raporunda 1.2 Gbps hızla dünyanın en süratli 2 operatöründen biri oldu. Turkcell son olarak, operatörler arası “blockchain platformu” ve ekosistemi oluşturmanın yollarını tahlil etmek üzere, telekom operatörlerinin küresel blockchain konsorsiyumu Carrier Blockchain Study Group (CBSG) ile egzersiz kararı aldı. CBSG, telekom operatörü üyelerine ve müşterilerine Blockchain teknolojilerini kullanan güvenli küresel dijital ödeme, takas ve hesaplaşma sistemleri, kişisel kimlik düzeltme, IoT uygulamaları ve güya öteki hizmetleri sağlamayı amaçlıyor.

Ukrayna’da 4.5G’nin lider operatörü lifecell

Turkcell, Ukrayna’yı da dijital operatörle tanıştırdı. Ukrayna’nın dijital operatörü Lifecell, 30 Mart’taki 2600 MHz lansmanının arkasında, 1800 MHz’te de 4.5G’yi 1 Temmuz’da hayata geçirdi. Ukrayna’da ülkenin en manâlı yabancı yatırımcılarından biri olduklarının altını çizen Kaan Terzioğlu, “Turkcell keza ülke ekonomisinin gelişmesinde kayda değer rolü olan Ukrayna Ulusal Yatırım Konseyi’ne dahil oldu. Önümüzdeki dönemde lifecell ile Ukrayna telekom sektörüne yön vererek ve ülkenin dijitalleşme yolculuğunda öncü rol oynayacağız” diye konuştu.

Fiberde tarihi adım atıldı

Kaan Terzioğlu, Türkiye’de fiberin yaygınlaşmasına yönelik tarihi bir adım atıldığını belirterek, “Son iki yıldır her platformda dile getirdiğimiz sabit altyapılar paylaşımı konusunda önemli bir gelişmeye de bu çeyrekte şahitlik ettik. Ulaştırma ve Altyapılar Bakanlığı’nın liderliğinde sektördeki diğer büyük oyuncularla imzaladığımız değişmez altyapılar paylaşım protokolü bir yana mükerrer altyapılar yatırımlarının önüne geçerken diğer yandan Türkiye’de fiberin yaygınlaşması açısından kayda değer bir mihenk taşı oldu” diye vurguladı.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM