Trend Micro’dan bati blok!

Trend Micro’dan bati blok!

Trend Micro, dünya genelinde engellediği saldırıların değerlendirilmesini yaptığı siber hücum raporunu açıklandı. Rapora göre mayıs ayında 3,7 milyarın üzerinde cüretkâr belirleme edildi. Bu nicelik saldırıların april ayına bakarak 150 milyon arttığını ortaya koyuyor.

10 yıl evvel Downad (Conficker) solucanı mecmu zararlı yazılımların lideri olarak dünyayı zılgıt ediyordu. Ardından onun kadar hareketli olan WannaCry daha çok ve 2017’den beri yoğun yazılımlar ortada liderliğini sürdürüyor. Rapora bakarak WannaCry Mayıs ayında üstelik arz çok belirleme edilen fidyeinecat yazılım oldu. Fakat alelhusus 2018’in başından itibaren saklı yazı servet madenciliğine bir anda küsurat aynı yöneliş dahi hücre çarpıyor. Lüzum Downad ve gerekse üstelik WannaCry’ın galiba benzeri oranda devam ettiği görülürken sonuç dönemde tespit edilen ve kolaylıkla sayısı mütezayit kripto mal madenciliğine müteveccih Coinminer saldırıları ise yaklaşık 200 bin adete ulaştı. Tekmil fidye yazılım saldırılarına bakıldığında, Türkiye’de tayin edilen saldırılar acun genelindeki saldırıların kısaca yüzde 4’ünü oluşturuyor. Türkiye bu nazaran yer çokça saldırının yakalandığı talih yerine dünyada 6., Avrupa ve Itidalli Doğu’da ise bir numara tam geliyor.

Mayıs ayında engellenen 3,7 milyarın üzerindeki saldırının sıklığına bakıldığında temas saniye 1.400’ün üzerinde saldırının belirlenip temas beis vermeden engellendiği görülüyor. Yakalanan mecmu saldırıların yüzde 80’inden fazlasını gine e-sefer vasıtasıyla yapılanlar oluşturuyor. ABD ve Çin, Mayıs ayında üstelik bu çeşit saldırıların genişlik çok engellendiği iki mutluluk oldu. Türkiye ise Ilımlı Doğu’birlikte yılbaşından beri sunu çokça saldırının yakalandığı talih sıralamasında birinciliğini sürdürüyor. Yakalanan saldırıların çoğunluğunu Excel ekli e-postalar oluştururken, bu ofans yönteminde ayrımsız eski aya bakarak dahi yüzdelik 134 artım gözleniyor.

Zararlı web siteleri yakalandıkça sayıları bile artmaya devam ediyor

Mayıs 2018’üstelik çoğunluğu Fransa, ABD ve Hollanda’de host edilen 126 milyondan fazla zararlı web sitesi belirleme edilerek ulaşımı engellendi. Aynı eski ayak tabanı bakarak yüzde 37 artma kaydeden zararlı web sitelerine girmeye müteharrik kullanıcı sayılarında ise Japonya, MEMLUK ve Tayvan önce üç sırayı paylaşıyor. Mutedil Doğu’de ise önceki sırada gene Türkiye görülüyor.

Trend Micro Akdeniz Ülkeleri, İsrail ve Katar Umumi Müdürü Yakup Börekcioğlu, şirketlerin son dönemde alelhusus çalışanların siber asayiş farkındalığını artırmak için çöz eğitimler vermeye başladığını ve bunun sonucunda de alelhusus BEC adına adlandırılan iştirak içi düzme mailler konusunda bilincin arttığını vurguluyor. Börekcioğlu, “Raporda BEC saldırılarının düşmeye başladığını görüyoruz. Bu bile lüzumlu şirketlerin gerekse üstelik çalışanların bu konudaki hassasiyetinin arttığını gösteriyor. Fakat güzeşte yıldan beri süregelen WannaCry tehlikesi ise bitmeme ediyor. Bu aileye ilişik dokuncalı yazılımları küsurat şekilde belirleyerek engellemeye bitmeme ediyoruz. Ayrıca bileşimli zekaya sahip MDR hizmetimizle de mümkün dağ niyetli saldırıları ilkin belirleyip çabucak değer vererek şirketlerin siber saldırılara alın olan güvenliğini üstelik tıpkı üst seviyeye çıkartıyoruz,” açıklamasında bulunuyor.

Geçmiş HaberMobil hayatınızı kolaylaştırın Sonraki HaberOyun Sektörü Büyümeye Bitmeme Ediyor!

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM