telif hakkı oylamasına saatler kala Wikipedia’nın protestosu sürüyor

telif hakkı oylamasına saatler kala Wikipedia’nın protestosu sürüyor

 

 
Zaman Türkiye saati ile 13.00’birlikte toplanacak olan Avrupa Parlamentosu, internetteki telif hakkı kurallarının 2001 yılından beri ilk kez değiştirilmesi üzere fikir kullanacak. Bakir düzenlemedeki 13. ve 11.madde ise interneti müstakil yapısından koparacağı ve bilgiye ulaşmayı zorlaştıracağı için şiddetle eleştiriliyor. Bu maddeyi eleştiren ve düzenlemenin yürürlüğe girmesi halinde Wikipedia’nın kapanabileceğini belirten yetkililer ise düzenlemeyi protesto ederken insanları; milletvekillerini ret oyu kullanmaları yönünde ikna etmeye çağırma ediyor.

 

Oylama bitene büyüklüğünde kullanılamayacak 

Salı günü Wikipedia’nın İtalyanca versiyonu kapatılmış ve kullanıcılar it.wikipedia.org adresine girdiklerinde telif hakkı düzenlemesini açıklanan benzeri bildiri ile karşılaşmışlardı. Önceki namına İtalyanca versiyondan başlayan ihtarname hareketi platformun İspanyolca ve Lehçe dillerine da sıçradı. Bu iki dildeki Wikipedia başlıkları kaldıran yetkililer, siteleri konuşma eden kullanıcılara sarmak istedikleri içerikleri tavzih etmek hesabına yeni düzenlemenin önemini açıklamaya çalışıyor. 

 
Ayrıca Bkz.Wikipedia Avrupa Birliği’ni protesto ediyor: İtalyanca versiyonu kapatıldı 

İtalyanca versiyonunda olduğu kabilinden İspanyolca ve Bölgesel Wikipedia sayfaları bile zaman oylama tamamlanana büyüklüğünde kullanılamayacak ancak parlamentonun bakir düzenlemeyi kabul etmesi halinde protestonun uzayabileceği ve beş altı periyot henüz bahis konusu Wikipedia sayfalarının kullanılamayacağı düşünülüyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM