Suni zekalı şehirler geliyor

Suni zekalı şehirler geliyor

Güvenli büyük kasaba teknolojilerine istikamet veren Ekin Teknoloji etkinlik odağını genişlettiği Ekin Spotter ile akıllı kent yönetimine yeni bir bitik getiriyor. Ekin Spotter bir şehrin akıllı yönetimi için gereksinim duyulan;trafik yönetimi, çevresel analizler ve şehir halkı gözetimi fonksiyonlarıyla çeşitlendirilebilir farklı modüllerini kullanarak akıllı şehirlerin bütün ihtiyaçlarını karşılayabilecek.Şehirlerde ihlal ve kabahat oranlarının takibini hızlandıracak yeni ürün, kayıp kişilerin bulunmasına da yardımcı olacak.

Trafik ve kent yönetiminde dünyadaki gelişmeler, talep ve beklentiler doğrultusunda Türk mühendisler göre geliştirilen Ekin Spotter, zeki büyük kasaba yönetiminde yeni bir dönem başlatacak. Modüler yapısıyla bir şehrin ölçümlenebilir her verisini tek bir çatı altında birleştirme özelliğine sahip Ekin Spotter, ince ve estetik tasarımıyla şehirlerin dokusuna armoni sağlayacak. Sahip olduğu teknolojilerle akıllı büyük kasaba ihtiyaçlarının tümüne yanıt verebilecek Ekin Spotter, caddelerden ara sokaklara, metrodan AVM’lere, havalimanlarından halk binalarına, stadyumlardan hudut kapılarına kadar insan yoğunluğunun bulunduğu her noktada kullanılabilecek.

Dünyanın ilk modüler yapıdaki zeki şehir halkı sistemi unvanına sahip olan Ekin Spotter, 4K çözünürlüğündeki kamerası ile kırmızı ışık ihlali, sürat ihlali, plaka tespiti yapabildiği gibi, park yeri yönetimi alanında da kullanılabiliyor. Akıllı büyük kasaba ışıklandırması olarak da kullanılabilen ürün, etrafında hareket eden bütün unsurları 7 gün 24 saat kayıt altına alıp, trafik aşırılık haritasının çıkarılmasında etkin rol oynuyor. Olası trafik kazalarında yüksek çözünürlüklü kamerası ile kaza saptama işlemlerini saniyelere indiren Ekin Spotter, çevresel ölçümlemelerle şehirlerin daha bilinçli yönetilmesine olanak sağlayacak.

Kayıp ve şüphelileri takibe alıyor

2018071819481818185.jpg Kayıp ve şüphelileri takibe alıyor

Ekin Teknoloji’nin geliştirdiği yüz tanıma modülünü de içeren mahsul, bulunduğu ortamda kesin olmayan bir kişi yüz taramasına takıldığında, otomatik olarak emniyet güçlerini harekete geçiriyor. Böylece kararsız veya zanlılar, yüz tanınma sistemi ile daha ivedi tespit edilebiliyor. Kayıt altına aldığı kişinin hangi yaş aralığında olduğunu tahmin edebilen yüz tanınma sistemi, kullanıldığı ülkelerde kayda değer başarılara imza attı. Bakü Metrosu‘nda kullanılan yüz tanınma sistemi ile uzun zamandır aranan kayıp çocuklar ve emniyet teşkilatı tarafından aranan şahıslar tespit edilirken, vagonlarda gerçekleşen hırsızlık olayları da ortadan kalktı.

Akıllı kent gözetiminde lokal yönetimler ile emniyet güçlerinin meslek süreçlerini hızlandıracak en güncel yazılım ve teçhizat ürünlerinin entegre edildiği Ekin Spotter, yoğunluk analizi için de kullanılabiliyor. Suni zeka ile geliştirilen Ekin Spotter, park, ortalama hız yönetimi, yanlış yol, hatalı şerit, nesne takibi, kaza, değişmez fren kavrama fonskiyonlarının tamamını tek bir denetleme merkezinde topluyor. Ürün ile karayollarında emniyet önlemlerinin geliştirilmesi; binlerce trafik kazalarının önlenmesi hedefleniyor.

Dünya nüfusunun yüzde 90’ı her gün hava kirliliğine maruz kalıyor. Yetkililerin bu problemin ciddiyetinin farkına varmaya başlamasıyla birlikte, bu sorunu çözebilecek ve uyumlu olarak hava kalitesini ölçümleyerek takip edebilecek sınırlı sayıda teknoloji bulunuyor. bununla beraber 2050 yılına kadar dünya nüfusunun yüzde 66’sının metropollere göç etmesi öngörülüyor. Bu da var olan hava kirliliği ve trafik sıkışıklığının yoğunlaşarak artacağı anlamına geliyor. Ekin Spotter’ın şehirlerin sakinlerine daha kaliteli bir yasam sunması hedeflenerek geliştirilen çevresel inceleme fonksiyonlarıyla, kent yönetimleri çevresel sorunların çözümü için ihtiyaç duydukları veriye zahmetsizce ulaşabilecek. Karbon salınımı, sıcaklık ve nem ölçümlemesi yapabilen Ekin Spotter, şehirlerin ve vatandaşların çevresel farkındalıklarının artmasına katkıda bulunacak.

Önceki HaberBiP’te Para Ödüllü Data Kanalı ‘Hadi’  

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM