Stabilite testi: AMD ve Nvidia sürücüleri karşısında karşıya!

Stabilite testi: AMD ve Nvidia sürücüleri karşısında karşıya!


Oyun bilgisayarı toplayacak olanların üstüne en fazla araştırma yaptıkları geceleri düşünmekten uykusuz kaldıkları bileşenlerden birisi şüphesiz ekran kartı.

Ekran kartı dediğimizde de piyasanın iki büyük oyuncusu AMD ve Nvidia’nın mimarisal alandaki rekabeti son dönemde sanal madencilik krizi ve AMD’nin Vega kartlarında performans açısından iddialı olmasına rağmen güç tüketimi bakımından bekleneni verememesi sebebiyle birazcık sekteye uğrasa da yazılımsal kanat epeyce hareketli.

 
 

Peki hiç hangi ekibin yazılımlarının daha sorunsuz olduğunu merak ettiniz mi? Egemen bir test ekibinin yaptığı egzersiz bu sorunun cevabını içeriyor. Uzmanlar her iki firmanın da antre, orta ve üst segmentte konumlandırdığı kartlarından oyunculara yönelik modellerin yanı sıra meslek istasyonlarına hitap eden çözümlerini de teste yan tutmuş.

 

Test sistemi

Test sisteminin özelliklerine de değindikten sonradan sonuçlara geçelim. Core i5-8400’ün MSI Z370-A PRO üstünde ADATA’nın XPG Z1 16 GB kapasiteli DDR4 RAM’leriyle desteklendiği sistemi Corsair CX750 beslerken, depolama tarafında Samsung 860 EVO’nun 250 GB kapasiteli seçeneği seçim edilmiş.
 
 
 
Modellerden söz etmek icabında AMD tarafında Radeon RX Vega 64, RX 580, RX 560, Radeon Pro WX 9100, WX 7100 ve WX 3100’ün yer aldığını görüyoruz. Nvidia saflarındansa GTX 1050, GTX 1060 (6 GB), GTX 1080 Ti, Quadro P5000, Quadro P4000 ve Quadro P600 seçim edilmiş.
 
Ayrıca Bkz.Z370 anakartlara 8 çekirdekli işlemciler için yama hazırlığı

AMD’nin modelleri %93’le önde

 

4’er saatten oluşan testlerin günde 6 kere olmak üzere 12 gün baştan başa sürdüğü çalışmada AMD’nin çözümleri toplamda 432 testte %93’lük başarı oranı yakalarken Nvidia’nın modelleri ise testlerin %82’sini geçebilmiş.

 
 
 
Evet bir oyun esnasında ekran kartı sürücünüz kaynaklı yaşayabileceğiniz bir sorun sonucunda keyfiniz kaçabiliyor. Buna rağmen iş odaklı çözümlerde böylesi bir sorunun bedeli uzun süredir üzerinde çalışılan bir projede katedilen ilerlemelerin aniden buhar olması manasına gelebilir ki bu da zamanın ve gelirin kaybı aramak. Dolayısıyla performans dek stabilitenin
de kayda değer olduğunu hatta yerine tarafından kararlılığın daha ön planda olduğunu söyleyebiliriz.
 
 
 

Sonuçlar sisteminde AMD’nin bir kartına yer veren kullanıcıların da doğrulayabileceği sonuçlar doğrusu. Zira işyeri son bir kaç yıl içerisinde sürücü kanadında takdire şayan gelişme katetti.

Bir çok yardımcı özelliğin yanı sıra habere konu kararlılığın da gitgide artarak iyileştiğini söyleyebiliriz. Mesela beta sürecindeki yazılımlar dahi bundan böyle memnuniyetle kullanılır hale geldi. Umarız önümüzdeki günlerde piyasadaki rekabet olması gereken seviyeye baştan kazanç. İlerleyen günlerde gelişmeleri sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM