Sosyal medyayı nasıl kullanıyoruz?

Sosyal medyayı nasıl kullanıyoruz?

Bugün 7.7 milyar olan dünya nüfusunun 4.4 milyarı, internet tabanlı teknolojileri günlük yaşamında rutin olarak kullanıyor. Bilgisayar ya da akıllı telefonlarla, internet üzerinden özellikle sosyal ağ aracılığıyla paylaşım yapmak artık basmakalıp aktiviteler olarak görülüyor. Ancak sosyal medyayı kullanırken etkili ve dürüst uygulamak da tartı talep ediyor.

Yeditepe Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölüm Başkanı ve bununla birlikte Data Teknolojileri ve Sosyal Ağ Eğitimi Lisansüstü Program Koordinatörü olan Prof. Dr. Servet Bayram, “Ülkemizde de 82 milyonluk nüfusun 57 milyonu yani yaklaşık yüzde 70’i internet kullanmaktadır. Bu sayının büyük bir çoğunluğunu eğitim çağındaki genç nüfus oluşturuyor,” dedi.

Büyük bir data havuzu

2018072416573514885.jpg Büyük bir bilgi havuzu

Prof. Dr. Servet Bayram, sosyal medyanın negatif etkilerine işaret eden fazla sayıda araştırmanın yapıldığını kaydederek, süre-mekân kısıtlaması olmadan küresel boyutta veri ve belge paylaşımlarının yapılması, sanal kütüphane ve data havuzu uygulamalarıyla binlerce materyale ulaşılabilmesinin önemine dikkat çekici etti.

Sosyal medyayı kabul etmemek yerine onu dürüst ve etkin bir şekilde uygulamak gerektiğini söyleyen Psikolog Prof. Dr. Bayram, şu önerilerde bulundu:

Özel paylaşımlar yapılırken titiz olunmalı, mahremiyeti ortadan kaldıran paylaşımlar yapılmamalı. Çocuklarla ilgili paylaşımlar, çocuğun yaşamını deşifre ediyor, “bacak izi” bırakıyor. Bu bacak izi gelecekte fena niyetli ahali tarafından kullanılabilir. Çocuklarla ilgili veriler paylaşılmamalı. Yaptığınız repost’lar bir suça dahil olmanıza niçin olabilir. Peşine Düşüp Takip edilen kişilere ve yapılan repost’lara dikkat edilmeli. Sosyal medyada halk, kendilerini olduklarından ayrı gösteriyor , “var olmayan bir hayat” tablosu çiziyor. Mümkün olduğunca gerçeğe yakın paylaşımlar yapılmalı. Acele edilip beğeni ve paylaşım yapılmamalı, veri hatalı olabilir. Muhtemel olduğunca pozitif kanaldan bu veriler doğrulatılıp ondan sonradan paylaşılmalı. Avrupa Parlamentosu’na 2010 yılında sunulan ve yüzlerce bilim insanının araştırmasını taşıyan raporda da belirtildiği gibi, sosyal medyada geçirilecek en fazla süreler şöyle olmalı: 0-6 yaş arası: Hiç kullanmamalı. 6-12 yaş arası: Ebeveyn kontrolünde günde yarım saat kullanabilir. 12-18 yaş arası: Ebeveyn bilgisi dâhilinde günde 1,5 saat kullanabilir. Yetişkinler: Günde 2 saatten pozitif kullanmamalı.

Data Teknolojileri ve Sosyal Medya Eğitimi’nin rolü çok manâlı. Bu kapsamda:

Bölge eğitimlerini tamamlayan uzmanlara danışılmalı ve onlardan yardım alınmalı, Bu alandaki akademik eğitim, milli politika olarak yaygınlaştırılmalı, Ulusal Eğitim Bakanlığı müfredatına da bu konuda eğitimler konulmalı, Ilk ve Ortaöğretimdeki konu ile ilgili dersler, kısa süreli anlatımlarla geçiştirilmemeli, STEM, Robotik ve Kodlama dersleri gibi sosyal medya dersleri de programlarda yer almalıdır. Önceki HaberGoogle Chrome’dan HTTP’ye “Güvensiz” Etiketi Sonraki HaberInstagram’da Nasıl Rahat Kalınır?

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM