SK Hynix 16 Gb DDR5 DRAM’lerini duyurdu

SK Hynix 16 Gb DDR5 DRAM’lerini duyurdu

Tayvan merkezli SK Hynix yüksek performansıyla da iddalı DDR5 yongalarını duyurdu. 10 nm sürecinden geçecek olan yongalar hüç tüketimi konusunda da geliştirmelere sahne olacak.
SK Hynix 16 Gb DDR5 DRAM’lerini duyurdu
JEDEC standartıyla adamakıllı düzenli DDR5 DRAM yongaları 10 nm imal süreciyle üretilecek. 8 Gb kapasiteli DDR4 modülleriyle aynı üretim bandından geçen yongalar kapasite tarafında ise çıtayı 16 Gb’e taşıyacak.

Daha eksik baskı tüketip daha seri çalışacak

DDR4 belleklerindeki 1.2 volt olan gerilim 1.1 volta düşürülmüş oysa bu sayede güç tüketiminde %30 düşüş sağlanmış. Bilgi aktarım hızında ise 5200 MT/s’a ulaşılacak DDR5 yongaları bu sayede 3200 Mhz’lik bir yongaya kıyasla %60 daha çabuk olacak. Yüksek frekanslı çözümlerde ise 6400 MHz’i görebileceğiz.
Keza Bkz. “Nvidia üçüncü çeyrekte gelirlerini artırdı ancak beklentileri karşılayamadı”

 

SK Hynix 16 Gb DDR5 DRAM’lerini duyurdu Tam Boyutta Gör
Son olarak SK Hynix’in bir takım çipset üreticilerine hali hazırda UDIMM ve RDIMM örneklerini gönderdiği DDR5 bellekleri raflarda görmemiz için azıcık beklememiz gerekecek. Kapasitenin 2 katına çıkarıldığı çözümler tahminlere göre 2020 civarında bizlerle olacak fakat bu tarih tam da hacimli üretimin başlayacağı zamanlara tekabül etmekte.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM