Singapur’da gerçekleşen siber saldırıda 1,5 milyon vatandaşın sağlık durumu bilgileri çalındı

Singapur’da gerçekleşen siber saldırıda 1,5 milyon vatandaşın sağlık durumu bilgileri çalındı

 
Dün sabahleyin saatlerinde Singapur’da yaşanan siber saldırı ülkede büyük bir gerilime yol açtı. Ülkenin önde gelen afiyet kuruluşu SingHealth‘i maksat bölge saldırganlar, takriben 1,5 milyon vatandaşın kişisel bilgilerini ve 160.000 kişinin e-reçetelerini çaldılar. Bir dizi halinde gerçekleşmeye aralıksız tehdit ve saldırıların ülkenin Başbakanı Lee Hsien Loong‘u kasıt aldığı düşünülüyor.
 
Keza Bkz.İnternet tarihinin en büyük siber saldırısı: 3 milyar Yahoo hesabının verileri sızdırıldı
 
Parlamento tarafından belli başlı hatlarıyla incelenen bu saldırıların peşinde kimlerin olduğu demin bilinmiyor ama öyle çok yerel haber kuruluşu tüm bunların hükümetin kendisi tarafından planlanan bir oyun olduğunu bahis ediyor.
 
Ülkenin Başbakanı Lee bu durum hakkındaki görüşlerini açıkladığı Facebook gönderisinde şu sözleri dile getirdi: “Saldırganların ne bulmayı umduğunu bilemiyorum. Belki de karanlık bir devlet sırrı bulmayı veya beni mağdur durumda bırakacak şok edici gerçekler öğrenebilmeyi ümit ediyorlardı lakin eğer amaçları buysa düş kırıklığına uğramış olmalılar. Zira sağlık kayıtlarım normalde insanlara bahsedeceğim şeyler değiller lakin içlerinde ilgi çekici hiçbir şey değil.”
 
Mağdurlar saldırının gerçekleştiği vakitten beri bireysel profillerine erişemiyor ve ne eyvah oysa devlet şu an için mağdur edilen vatandaşlara sıhhat kayıtlarının değiştirilmediğini ya da kalıcı olarak silinmediğini garanti edemiyor. Açıklamalara tarafından saldırıdan etkilenen 1,5 milyon vatandaşın profilleri, adreslerini, cinsiyetlerini, ırklarını, doğum tarihlerini ve ulusal tescil numaraları gibi bilgilerini de içermekteydi.
 
Singapur‘daki bu vukuata aynı olarak 2010-2013 yılları arasında Amerikan vatandaşlarına ait takriben 29 milyon dijital sıhhat kaydının bir şekilde çalındığı saptanmıştı. Dünya çapında böylece fazla örneği yaşanan sıhhat alanındaki siber saldırıların sebebininin Başbakan Lee‘nin de belirttiği de gibi “devlet adamlarına dair karanlık sırları deşifre etmek” olduğu tahmin ediliyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM