Siber suçlular bir defa daha soydu!

Siber suçlular bir defa daha soydu!

ESET’in edindiği bilgilere tarafından Şili Bankası‘na karşın son siber saldırıdan daha sonra, finans sektörü yetkilileri ve Maliye Bakanlığı, olayları incelemek ve gelecekteki siber emniyet olaylarıyla uğraş olabilmek için bir eylem planı oluşturmak üzere toplandı.

Bu toplantıyla birlikte, 11 Haziran tarihinde gerçekleştiği açıklanmış ve korsanların 10 milyon dolarlık bir fonu ele geçirdikleri bilgisi de doğrulanmış oldu.

Saldırı nasıl gerçekleşti?

2018071613471550485.jpg Saldırı nasıl gerçekleşti?

Saldırganlar zararlı yazılımları önce birer yem olarak konumlandırdı. Şili basınında bulunan haberlere kadar, ‘Malware Swapq‘ olarak tanımlanan ve banka sistemlerinin sürükleyici çalışmasını önleyen bu zararlılar, saldırganların SWIFT aracılığıyla düzmece işlemler yaparak bu kaynakları Hong Kong’daki bir banka hesabına aktarmalarını sağladı.

Olay tespit edilir edilmez güvenlik protokolleri etkinleştirildi ve bu sayede işlemlerin sadece dördü gerçekleştirilebildi. Bankaya, müşterilerinin hesaplarını gözetmek için ülke çapındaki 9 bin bilgisayarın bağlantısını kesmesi söylendi. Resmi açıklamanın sonunda Şili Bankası, güvenlik protokollerinin uygulanmasının arkasında daha pozitif veri ve fon kaybının önlendiğini doğruladı.

Saldırı sonrasında Şili Maliye Bakanlığı önderliğindeki Operasyonel Devamlılık Egzersiz Grubu, gelecekteki önleyici tedbirleri belirlemek için siber saldırıların ayrıntılarını tartışmak üzere bir araya geldi. Bu toplantıların sonucunda, bu nesil olayları önlemeye asistan olacak protokollerin ve araçların modernizasyonu için iki yeni savunma yöntemi duyuruldu.

Ilk usul, milletlerarası bir kuruluştan, ileride gerçekleşecek bir siber saldırıya karşı daha hazırlıklı edebilmek namına, milletlerarası standartlarla uygun şekilde geliştirilmesi gereken unsurların belirlenmesi nedeniyle tavsiyede bulunmalarını arzu etmek oldu.

İkincisi ise, ülkenin mevcut olan en yüksek siber güvenlik standartlarına sahip olması için zorunlu değişiklikleri göstermek nedeniyle, siber güvenlik ile ilgili düzenleyici yapıların detaylı şekilde baştan gözden geçirilmesi kararı oldu. Şili’deki mevcut siber emniyet düzenlemeleri 1993 yılından beri güncellenmemişti.

Önceki HaberNASA, “Hayat İzlerini” Yanlışlıkla Değil Etmedi! Sonraki HaberTesla Model 3 Kazada Yuvarlandı

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM