Siber güvenlik uyarısı

Siber güvenlik uyarısı

Acun Kupası’nda saha düz birçok ayak topu takımında siber düzenlilik konusu, elan turnuva başlamadan mahiyet benzeri keder haline gelmişti. Küresel antivirüs yazılım kuruluşu ESET’in edindiği bilgilere göre örneğin İngiltere Futbol Federasyonu, oyuncuları Rusya’ya cereyan etmeden ilk tıpkı araya getirerek cihazlarını güvende tutmaları konusunda uyardı. İngilizler, tıpkısı siber saldırıya amaç olmanın endişesiyle, Millî Siber Düzenlilik Merkezi (NCSC) ile görüşerek tavsiyeler aldı ve oyunculara hacklenmemeleri üzerine hızlandırılmış tıpkısı ağırşak verdi.

Potansiyel bir siber saldırıdan sığınmak için tılsım alanlar sadece İngilizler değil. Avustralya Ayak Topu Federasyonu (FFA), Rusya’dayken sadece özlük atak genel ağ bağlantısını kullanmaya karar verdi.Sydney Morning Herald’ın raporuna göre, FFA personeli ve oyuncular, yayınlanmasını istemeyecekleri birlik verileri ve bilgileri cihazlarından silmeleri yönünde bilgilendirildi.

Asla bölüt belirtik Wi-Fi kullanmayın!

Cümle personel ve oyuncular, otel de karışma kalkmak amacıyla bölüt açık Wi-Fi bağlantılarını asla kullanmamaları yönünde uyarıldılar. Personel üyelerine, Rusya’da kalacakları müddet süresince siber korsanların ele geçirebileceği veri miktarını en uzuv azaltmak üzere, kullandıktan sonra atılabilecek yıpranmamış arızi telefonlar ve dizüstü bilgisayar bilgisayarlar verildi.

Hırvat ve Fransız Dünya Kupası ekipleri bile siber korsan olabilecek kişilerin oluşturabileceği tehlikeler karşı uyarıldılar. Fransız Hikmet Güvenliği Ajansı Anssi’nin Başkanı Guillaume Poupard, Fransız ekibine az dışındayken dikkat etmeleri gereken asıl konularda bazı ipuçları verdiklerini anlatım etti.

Endişenin kaynağı turnuva öncesine dayanıyor

Acun Kupası’nda kayran düzlük takımların siber güvenlik konusundaki endişeleri yalnızca birkaç hafta öncesine değil, 2017 sonbaharında İngiliz Ayak Topu Federasyonu’nun siber bağlantılı olaylara ilişkin endişelerini futbolun dalavere organlarına iletmesine arbede uzanıyor. The New York Times’ın haberine bakarak, o yılın Eylül ayında İngiliz Ayak Topu Federasyonu eliyle FIFA’ya zoraki raporda, ferdî bilgilerin ele geçirilmesi sonucu gerçekleştirilebilecek potansiyel bilim sızıntılarıyla ilişkin endişelere yer verilerek Fancy Bears’ Hack Ekibi için de uyarılarda bulunuluyor.

Esbak yıllarda gerçekleştirilen bazen küresel spor etkinliklerinde meydana gelen siber saldırılar ve siber angajmanlı sorunlarla alay malay, Rusya 2018’da savaşım fail takımların kaygıları birlikte yıpranmamış şeyler değil. Seçme ikisi dahi Brezilya’da planlı FIFA 2014 Acun Kupası ve 2016 Yaz Olimpiyatları amacıyla yapılan hazırlıklarda, içerisinde kimlik avı girişimlerinin, hacktivizmin ve faal şiddetli amaçlı yazılımların de bulunduğu tehditler tayin edildi. UEFA’nın Euro 2016’sı da, kullanılmamış oluşturulmuş sahte web sitelerinde bilet satın kabul etmek isteyen taraftarları kandırmayı amaçlayan dolandırıcılar üzere aynı hedefti.

Geçmiş HaberSUV’lar, kazalarda ölüm oranını arttırıyor… Sonraki HaberGalaxy S9, Samsung’un Karını Aşağı Çekti

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM