ShellShock emniyet açığı

ShellShock emniyet açığı

Linux işletim sisteminin komut satırında ortaya çıkan güvenlik açığı sebebiyle, 500 milyon cihaz risk altında!

Linux işletim sisteminin komut satırında ortaya çıkan emniyet açığı sebebiyle PC, Mac, mobil cihazlar ve hatta benzer medikal cihazlar zeka risk altında. Trend Micro özgün bedava sanal yama uygulamasıyla bütün kullanıcılara etkili bir koruma sunuyor.

ShellShock adı bahşedilen yeni güvenlik açığının Linux, Unix, bir takım Windows sunucuları, Mac işletim sistemi, Android platformunu ve hatta Nesnelerin İnterneti kapsamındaki benzer cihazları etkilediği de görüldü. Uzaktan bağlantıyla korunmasız bilgisayarlara çeşitli kodlar yüklenebilmesine neden olan bu güvenlik açığı, bilgisayar korsanlarının kuytu bilgilere erişimine, bilgisayarı ele geçirmesine ve sonra yapacakları saldırılar için zararlı yazılımları yükleyebilmelerine fırsat veriyor.

ShellShock risk derecelendirmesinde tavan yaptı

National Institute of Standards and Technology’nin tehlike derecelendirmesine göre on üzerinden on olarak nitelendirdiği ShellShock güvenlik açığı sebebiyle telefonlar, dağıtıcılar, medikal cihazlar ve web sunucuları da dâhil elde etmek üzere takriben 500 milyon internet benzer aygıt ve servis risk aşağı. ShellShock Linux ile benzer olarak gözükse de PC ve Mac platformları da tehditle karşı karşıya.

Trend Micro Akdeniz Ülkeleri Genel Müdürü Yakup Börekcioğlu konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Bu güvenlik açığından nedeniyle etkin web sunucularının yüzde 51’inin tehlike altında olduğunu görüyoruz. Türkiye’de de bu durumdan etkilenenler çabucak artmakta. Tehdit alanının genişliği ve dağıtım özelliğinden dolayı bu güvenlik açığının çok hızlı bir etki göstereceğini öngörüyoruz. Trend Micro olarak bu durumu peşine düşüp takip ediyoruz.

Nasıl korunabilirsiniz?

Son kullanıcılar: Konuyla ilgili yayınlanacak güvenlik yamalarını peşine düşüp takip edin.
IT yöneticileri: Eğer Linux işletim sistemi üzerinden çalışıyorsanız, BASH komut satırı uygulamasını devre dışı bırakın.
Web sitesi yöneticileri: Eğer web sitenizde BASH komut satırı kullanıyorsanız olası olan en süratli şekilde güvenlik yaması uygulayın. Eğer yama yapamıyorsanız scriptlerinizde BASH kullanımını sonlandırın.
Spiker hizmeti alanlar: Spiker sağlayıcınızla en son emniyet yamaları ve çözümlerle ilgili takviye isteyin.

Trend Micro’ya özgü sanal yama uygulamasıyla ShellShock’a çözüm sağlıyor

Trend Micro’ya özgü sanal yama uygulaması ile anlık güvenlik açıklarına çözümler üretiyor. Bütün kurumsal ve bireysel kullanıcılar mevcut tehlikeyi engellemek için Trend Micro’nun Deep Security, Deep Security for Web Apps ve Deep Discovery, Interscan Web Security ve AntiVirus for Mac çözümlerinden faydalanabilirler.

ShellShock güvenlik açığından bedava bir şekilde korunmak için trendmicro.com/fikir/security/shellshock-bash-bug-exploit/index.html web sitesi adresini ziyaret edebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM