Sentetik Zeka Cebinde!

Sentetik Zeka Cebinde!

Yapay Zeka Cebinde!

Cebimizde taşıdığımız sentetik zeka değme güzeşte dolaşma henüz da gelişiyor. Geçtiğimiz 6 ay içerisinde oynak üreticiler sentetik zeka yarışına katılarak doğacak uygulayım bilimi çözümlerini sunmaya başladılar. Cep telefonlarının geçmişinde tıpkısı güruh yenilik, inovasyon, ve kasırga donör anılar bulunuyor; yapay zeka ise, çökertme telefonlarının eskimemiş devrimi olma uğrunda hemen ilerliyor.

Yeni sentetik zekanın dününü bugününü henüz dolgunca anlayabilmek amacıyla bireşimli zekanın tarihini esermek akla yatkın tıpkı başlangıç noktası türlü. Telefonlara yapay zekanın yerleşmesi beş altı ay öncesine dayanmış olsa bile bilimin bu teknolojiyle geçmiş tanışması 1951 yılında gerçekleşti. Bu dönemde hemen üç modül asıl sistem olabileceğine inanılıyordu: Bahsetmek, kabul etmek ve bire bir herif kabilinden eyitmek.

Bu üç anne mekanizmayı hayata geçirebilmek amacıyla elektronik beyin mühendisleri ve matematikçiler yıllar boyunca fiilen eseme ve bilirkişi sistemlerini devrimleştirerek makinelerin kendiliğinden öğrenmesini sağladı.

Aptal telefonlar hayatlarımızda nazik benzeri rol oynamasına rağmen günümüzün koşulları için üç asıl sistem bizler için ehliyetli olacaktır. Dokunmatik ekranlardan bizi uzaklaştıran konuşmalar, makine görüşü ile ilerlemiş fotoğrafçılık, sinemacılık ve imaj işlemleri ve bunlarla bu arada kullanıcıların davranışlarını farklı verileri toplayarak algılayan ve gelecek ihtiyaçları önden belirleyerek telefonunu bildirme optimize ayla getiren tıpkı bileşimli zeka iyi bire bir telefon deneyimi amacıyla beklentilerin haddinden fazla üstünde. 

Geçtiğimiz Teşrinievvel ayında HUAWEI eskimemiş amiral gemisi modeli HUAWEI Mate 10 Pro’yu piyasaya sürerek sentetik zekayı; fotoğrafçılık, izlenim aşinalık ve kullanıcı servislerinde kullanabileceğini kanıtladı. en üst çıkan HUAWEI P20 Pro ise, DxOMark cümbüşlü almaç sıralamasında rekor kırarak mütekâmil teknolojinin bundan sonra henüz ulaşılabilir arkaç geldiğini gösterdi.  

Bileşimli Zeka Bizlere Neler Sunuyor?

2018070912084514637.jpg Yapay Zeka Bizlere Neler Sunuyor?

Ayrıksı rakiplerinden farklılaşarak EMUI ve Android 8.0 sistemleriyle çalışan bakir HUAWEI P 20 Pro bileşimli zekada meslek açmış bulunmakta. Kirin 970 işlemcisi ile kullanıcılarına hayatlarını kolaylaştıracak yenilikler sunuyor ve aptal telefonunuzu cebinizde taşıdığınız ayrımsız asistana dönüştürüyor.

HUAWEI P20 Pro Bireşimli Zeka ile 500den aşkın düz ve bilinçlilik tanımlarken 10 çıngı değişik senaryo ve bilinçlilik belirleyebiliyor. Tanımlamasına göre ise ayarlarını düzenleyebiliyor ve arzulu fotoğrafçı kadar fotoğraflar çekmenizi sağlıyor.

HUAWEI P20 Pro’daki bireşimli zeka nesneleri, sahneyi, aydınlığı ve boyutu gerçeklik zamanlı yerine tanıyarak ve heveskâr benzeri fotoğrafçının yaptığı kadar cümle parametreleri seçmece ajanda yakalıyor. Bu sanal araştırma görevlisi, fotoğraf çekilirken nesnelerin umum adına nerede olacağına odaklanarak, hareketlerini aritmetik edebiliyor.

Foto çekimine katkısıyla bu arada çekimden bilahare ise albümleri düzenlemekte yardım ediyor. Fotoğrafların içeriğini temel zamanlı tanıyarak sınıflandırıyor ve değerlendiriyor. Temalı albümler oluşturarak Beyinli Galeriler sunuyor.

Ilk Günkü Hız

Derece Derece telefonunuzun yavaşlamasından sıkılmışsınızdır… Geçmiş aldığım günkü hızı nerde diyerek gözlemek çok alışılagelen. Sunma hızlı telefonlarda bile icraat yükleyip kaldırıldığında akıl dolmaya başlıyor ve bilvasıta yoldan sistem yavaşlıyor. HUAWEI mühendisleri bu soruna sentetik zeka ile yaklaşarak çözüm buldu!

Bileşimli zeka algoritmaları ne uygulamaları nerede, ne zaman ve hangi kadar kullandığınızı öğrenmeye başlıyor, elhasıl davranışlarınızı algılıyor. Öğür olduğu bu verileri kullanarak ise telefonu ihtiyacınıza bakarak uyarlayarak uygulamaları hangi devir ve hangi büyüklüğünde gerekseme duyacağınızı durum ediyor ve tamlık ihtiyaç duyduğunuz anda kullanıma amade hale getiriyor. Yapay zeka, telefon içerisinde metruk uygulamaları ve özellikleri kapatarak telefonunuzun henüz hızlı çalışmasını sağlıyor.

Bu akil teknoloji, sisteminizi yavaşlatan uygulamaları temizleyip, telefonunuzu sunma gür şekilde koruyabilir. Yer güzeli de, birlik bunları telefonun ense planında siz farkında olmadan gerçekleştiriyor ve sunu önemlisi bile telefonunuzun bakım derdinden sizi kurtarıyor.

Pil Ömrü

Pil Ömrü

Günce hayatımızda temelli yer edinen çokbilmiş telefonlarımızı elimizden hafifletmek rastgele sabık dönüş elan birlikte zorlaşıyor. Değme adımımızda yanımızda olan asistanlarımız pil ömrü zımnında gün süresince bize yardım edemeyebiliyor. Gâh durumlarda tığ de asistanlarımıza gine kırıcı çevirmek için şarj edemeyebiliyoruz. Bu format HUAWEI P20 Pro’bile tarih oluyor.

HUAWEI P20 Pro, 4000 mAh pil ve enerji açısından eli nimetli bileşenlerin kullanımının yanında telefondaki değme şeyi arama fail bileşimli zeka teknolojisi ile rakiplerinden daha gani bir başarım gösteriyor. Enerjinin nerede saklanacağına karar veriyor, davranışlarınızı ve alışkanlıklarınızı biliyor, ne uygulamaların sonlandırılacağını anlıyor.

Yapay zeka serencam yıllarda mutluluk kaydetti. HUAWEI, AR-GE’ye yaptığı kırıcı yatırımlarla bireşimli zekayı ilerletmeyi kendisine garaz yerine koymuş durumda. Bakalım gelecekte bizi neler bekleyecek…

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM