Rus bilgisayar korsanları ABD’deki elektrik santrallerine sızdı

Rus bilgisayar korsanları ABD’deki elektrik santrallerine sızdı

 
The Wall Street Journal‘in ABD’li yetkililere dayandırdığı haberine kadar, Rus hackerlar, birçok ABD’li elektrik tedarikçisinin kontrol odasına uzak erişim sağladı. Pek fakat sistemleri kilitleme ve elektrikleri kesme gibi kontrollere ulaştılar. ABD’li yetkililer, bilgisayar korsanlarının devlet destekli olduğunu bahis ediyor.  
 
Elektrik tedarikçilerinin merkezi bilgisayarları ilk elden internete emrindeki olmasa da Rus hackerlar başarılı oldu. Saldırı, önce asistan hizmetler karşılayan daha minik firmaları niyet alarak başladı. 11 Eylül saldırıları sonrasında kurulan ABD İç Emniyet Bakanlığı‘na göre, korkutma hala sürüyor.
 
Hem Bkz.ABD’nin İHA’sına ait belgeler Dark Web’de 150 dolara satılıyor 
 
Peki elektrik santrallerini denetçi bilgisayarlar nasıl ele geçirildi? Bilgisayar korsanları önce şirketin üst seviye çalışanlarına iyi hazırlanmış bir e-posta gönderdi. E-postada yer alan linkler, bilinen siteler gibi görünse de hackerların kontrolündeydi. Bilgisayar korsanları sisteme bir defa girdikten sonradan, eletrik sistemlerinin nasıl çalıştığını öğrenmek için ayrıntılı bir araştırma yaptı. İç Güvenlik Bakanlığı sızmayı ayrım edince elektrik tedarikçilerini uyardı.
 
Hükümet yetkilileri, henüz hacklendiğinin farkında olmayabilecek firmalar için farkındalık oluşturmak istiyor. 2015 ve 2016 yıllarında Ukrayna’ya yönelik de benzer siber saldırılar üretilmiş ve ülkenin bir bölümünün elektriği kesilmişti. Saldırılardan Rusya yanlısı bazı hack grupları sorumluluk sahibi tutulmuştu. 
 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM