Qualcomm, NXP’den vazgeçti

Qualcomm, NXP’den vazgeçti

Qualcomm, Dev Çip Üreticisini Satın Alamadı

Qualcomm, Ekim 2016’dan beri sözde geçirgen üreticisi NXP Semiconductors firmasını satın almaya çalışıyordu. Ama bu uzun satın alma süreci mutlu son bulmadı. Qualcomm CEO’su Steve Mollenkopf bu sonucu “jeopolitik çevrenin günümüzdeki durumu”na bağlıyor. Başka bir deyişle, Trump’ın Çin’e açtığı ticaret savaşı Qualcomm-NXT birleşmesine dair kalan umutları da söndürmüş gibi görünüyor.

Qualcomm, NXP ile Ekim 2016’da satın alım için 47 milyar dolara anlaşmış ancak anlaşma tarihi, iki şirket Çin’in satın alımı onaylamasını beklerken çoğu kez aşılmıştı. Çin kadar son dönemde bitmiş bedensel bir adım atılmaması ile birlikte anlaşma sürecinin sonunda CEO Steve Mollenkopf, “Qualcomm’un satın alma anlaşmasından çekileceğini ve bu konudaki fiziksel adımların askıya alınacağını” duyurdu.

Bu şart Qualcomm’un NXP’ye 2 milyar dolar anlaşma tazminatı ödemesine yol açtı, fakat bu bununla beraber Qualcomm’un bundan böyle NXP yatırımı için ayırdığı parayı da ortak hisselerini her yerde satın elde etmek için kullanabileceği anlamına geliyor.

Qualcomm, mobil işlemci ve modem pazarında dünyadaki lider konumunu koruyor, ama dev firma yeni ve açık bir pazar olma özelliğini içeren nesnelerin interneti ve araba piyasalarındaki rekabetinde NXP olmadan daha artı zorlanacak gibi görünüyor. Ayrıca dev sözde iletken üreticisinin rekabet karşıtı patent uygulamalarına karşı açılan hukuksal mücadelede bundan böyle ayrıntılarıyla kendi mahsul portföyüne itimat etmek zorunda.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM