PC’niz ele geçirilmiş olabilir!

PC’niz ele geçirilmiş olabilir!

Ilk Olarak Bitcoin elde etmek üzere Etherium, Riple, Monero gibi değişik kripto paralar, yükselen değerleri sebebiyle bütün dünyada büyük alaka odağı konumunda. Bu paraların üretilmesini açıklayan “kripto para madenciliği” de son dönemin en popüler iş kolu haline geldi. Fakat bu kripto paraların üretilmesi için yüksek miktarda bilgisayar işlemci gücüne gereksinim var. İşte siber korsanlar, bu yüksek işlemci gücünü, başkalarının sistemlerini çalıştırarak elde ediyorlar.

Global anitivirüs markası ESET’in tespitlerine göre bu işlem gücünün ‘çalınmasına’ muavin olan zararlı yazılımı “CoinMiner”, 2017’nin son aylarından başlayarak, 2018 yılının ilk yarısında küresel düzeyde bilgisayarlara en fazla bulaşan zararlı yazılım oldu. CoinMiner, bilgisayar kullanıcısının bilgisi olmadan kripto para birimi madenciliği gerçekleştiriyor.

ESET’in yayınladığı Şubat ayı global tehdit raporunda CoinMiner, yüzde 17,77’lik oranla, dünyada en çok görülen siber korkutma olarak öne çıkmıştı. ESET’in yılın birincil yarısının son raporu olan 2018 Haziran ayı Tehdit Raporu’na tarafından CoinMiner’in etkisi azıcık düşmüş görünüyor. Fakat buna karşın, CoinMiner bu kere yüzde 5.67’lik oranla yeniden birinciliğini, dolayısıyla da küresel olarak en yaygın görülen siber korkutma olmayı sürdürüyor.

Nasıl bulaşıyor?

2018071716410085585.jpg Nasıl bulaşıyor?

CoinMiner enfekte web siteleri üzerinden bulaşıyor. Özellikle ücretsiz indirilebilen uygulamalar, ücretsiz film ya da maç yayını yapan web sayfalarında bu zararlıya daha sık rastlanıyor. Çoğunlukla ‘Coinhive‘ isimli JavaScript kod parçacığı web sayfalarına enjekte edilerek Monero adlı kripto para biriminin madenciliği yapılabiliyor.

Öncelikle işletim sistemi ve kullanılan yazılımlara ilişkin yamaların yapılması, güncellemelerin peşine düşüp takip edilmesi büyük siklet taşıyor. ESET, bu nesil yamalara ilişkin de kullanıcılarına uyarılarda bulunuyor. aynı zamanda bütün global antivirüs markaları, bu zararlı yazılıma karşı önlem almış durumda. Ancak siber korsanların bu zararlının değişik versiyonlarını piyasaya sürmesi ihtimali nedeniyle proaktif güncelleme yapan antivirüs ve internet güvenliği yazılımları seçim edilmeli. Bireysel ve kurumsal ESET kullanıcıları, JS/CoinMiner ve onun diğer versiyonları Win32/CoinMiner ve Win64/CoinMiner gibi versiyonlara karşısında korunuyor.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM