NASA’nın bakir asteroid planı

NASA’nın bakir asteroid planı

Eğer asteroidlerin Dünya’ya çarpmasının ciddiyetini NASA’dan elan aşkın anlayan benzeri isim olmayabilir.

Uzay ajansı, OSTP (Office of Science and Technology Policy) ile beraber hazırladığı raporda, Dünya’yı potansiyel adına yıkıcı olan asteroid çarpmalarına alın eskimemiş tıpkı strateji ve beş esas görevi belirledi.

Çekim, Dünya’ya Yakın Nesnelerin (NEO) belirlenmesini geliştirme, bu nesnelerin hangi ant ve nereye düşeceklerini tespit namına beş temel hedefi belirliyor. Ayrıca bu nazik cisimlerin Acun’ya çarpmadan evvel alnaç değiştirmeleri için birlikte eskimemiş teknolojilerin gelişimi üstünde çalışılıyor.

Değme hangi büyüklüğünde çoğu iri NEO Acun’ya çarpması halinde bulunmayan edici tıpkısı güçlük yaratacak olsa da, NASA’nın bu cisimleri strateji etmesi henüz mahdut oluyor. Ajans, çevremizdeki mecmu potansiyel hanay-namevcut-edici asteroidlerin tamamını katalogladığını ve şu anda hiçbirinin seyyare ile çarpışma rotasında olmadığını belirtiyor.

NASA, süfli asteroidlerin bile ne kadar tahripkâr olabileceklerini biliyor ve 1908 yılında benzeri Moskof kasabasında “yaklaşık 40-60 metre boyutunda” tıpkı asteroidin yarattığı 2000 kilometrekareden balaban takı alanı ile Tunguska olayı eş gösteriliyor.

40 metreden balaban 300000’den fazla asteroid bulunuyor ve bunların stabil çoğunu beş altı günden ilk yakalamak cins olmuyor. Bu noktada da bakir izlem ve tasrif devreye giriyor.

NASA, NEO’ları alarga belirleme, takip etme ve tanımlama yeteneklerini geliştirmeye ve “kritik iyileştirmeler” yapmaya bitmeme edeceğini belirtiyor. Bu gelişmeler ile beraber 50 ile 140 metre arasındaki asteroidlerin daha bol anlaşılması, NEO’ların ve Acun’ya çarptıkları zaman yaratacakları etkilerin henüz makul bir şekilde modellenmesi ve çözümleme edilmesine imkan tanınacak.

Ancak NASA bu Acun dışı nesneleri tespit üstüne serencam 40 sene içerisinde tehlikeli aynı verimlilik yaşamış olsa de, henüz öğrenilecek dayanabilen çok değişik özdek bulunuyor. Bu detaylı bilgiler de, asteroidlere karşı düzenlenecek görevlere gerekseme duyacaklar.

Eski HaberAirPower Yükleme Matı Gine Ertelendi  

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM