Microsoft en iyi PC üreticileri arasına girdi

Microsoft en iyi PC üreticileri arasına girdi

Surface tablet bilgisayar ile bilgisayar pazarına ilk adımını atan Microsoft, bir takım stratejik yanlışlar sebebiyle beklediği satışları yapamamış ve milyarlarca dolar hasar etmişti. Benzer Surface markası bu kez firmayı birincil 5 imalatçı arasına soktu.

Israrından vazgeçmedi

Gartner tarafından yapılan üçüncü çeyrek satmak analizine göre ABD pazarında Microsoft beşinci büyük PC üreticisi durumuna geldi. Toplama 600 bin adet satış yapan Microsoft yüzde 4.1 pazar payına sahip oldu ve Acer’ı liste dışına itti. Sahiden Microsoft genelde yüzde 4 seviyelerinde pay sahibiydi oysa Acer’ın yaşadığı düşüş onu listeye soktu.

Ayrıca Bkz. “Sorunsuz Windows 10 Ekim güncellemesi beta sürecine başladı”

Kesinlikle Surface markası ile yaşadığı tecrübeler açısından büyük bir galibiyet olarak kabul etmek lüzum. Windows RT adındaki kısıtlı bir işletim sistemi ile piyasaya sürdüğü Surface RT beğenilmemiş ve firmaya zarar ettirmişti. bununla beraber ısrarından vazgeçmeyen Microsoft, asıl seri olan Surface’i devam ettirmiş, üstüne dizüstü bilgisayar, hepsi-bir-arada bilgisayar ve ofis ekranı ürünlerini de piyasaya sürmüştü. Geçtiğimiz hafta bu serilerin son ürünleri lanse edilmişti.

Rakiplerine göre üst seviye fiyat segmentinde kalan ve kitlesini kısıtlı tutan Surface markası tüketici ilgisini korumayı başardı. zaman zaman da Surface Go gibi daha aşağı seviyeye karşın ürünler çıkardı. Bunun sonucunda da kararlı bir satmak grafiği yakaladı. Yüksek fiyat etiketi bir uçtan bir uca Surface bölümü hemen milyar dolarlık bir birim haline gelmiş durumda.

Kesinlikle global PC pazarında bu rakamlarla Microsoft’un birincil beşe girme ihtimali yok. Lenovo’nun liderliği geri aldığı üçüncü çeyrekte minimum 4 milyon adet satış rakamıyla ilk beş listesine girilebiliyor.

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM