Microsoft Çalışanları İsyanda!

Microsoft Çalışanları İsyanda!

BBC Türkçe’nin haberine bakarak, BENDE’bile 100’den aşkın Microsoft çalışanı yönetime açık tezkere yayınlayarak Başbuğ Donald Trupm’ın gizliden gizliye göçmenlere “rate tolerans” politikası cihetiyle Amerikalı Muhacir ve Gümrük Sıyanet (ICE) ile işbirliğine akıbet verilmesini istedi.
Bu çalışanlar, ülkemize uğrun yoldan giren göçmenlerin çocuklarının ailelerinden alınarak eksantrik yerlerde tutlması uygulamasını eleştirerek “Yanlışlık ortağı gelmek istemiyoruz” dediler.

Microsoft’un şirket içi iletişim sistemindeki niyet panosunda kayran düz pusula New York Times’ta yayımlandı. Iştirak, daha önce, Microsoft programlarının çocukların ailelerinden ayrıldığı uygulamayla ilgili projelerde kullanılmadığını duyurmuştu. Ancak şirketin ICE ile 19.4 milyon dolarlık tıpkı sözleşmesi olduğu ortaya imdi.

Müşareket Ocak’ta bulut platformu Azure’un güvenlik ve mevzuat harmoni uygulamalarında verilere ulaşılmasını kolaylaştırdığını açıklamıştı. Microsoft çalışanları şirketin CEO’su Satya Nadella’ya “ICE ve ICE’ye hizmet sağlayan gayrı müşterilerimizle işbirliğine sonuç verin” çağrısını yaptı.

Google CEO’su Sundar Pichai Twitter mesajında ailelerinden ayrılan çocuklarla ilgilendiren bilim ve fotoğrafların ‘yürek parçalayıcı’ olduğunu yazarken, Apple’ın CEO’su Tim Cook, “Hükümetimizi ülkemizin değerlerini yansıtan henüz ongun, henüz insanî yöntemler bulma üzerine alay malay çalışmaya çağırma ediyorum” dedi.

Facebook’un sahibi Markka Zuckerberg da “Çocukların seslerini istihbar etmek ve fotoğraflarını yutmak içimizi burkuyor. Rastgele toplumda çocuklar bildirme korumasız insanlardır” diye niteleyerek hükümete derhal bu uygulama serencam vermesi çağrısında bulundu. AirBnB, Twilio ve Box’un yöneticileri de uygulamayı kınayan izahat yaptı.

Buna mail aynı fenomen henüz öncede Google’ın başına geldmişti. Geçtiğimiz aylarda benzer tıpkı fenomen Google’de de yaşanmıştı. Şirketin binlerce çalışanı, Google’ın MEMLUK ordusu için geliştirilen bir projede meydan almasına aksülamel gösterdi. Çalışanlar, Google’ın üst dozaj yöneticisi Sundar Pichai’ye gönderdikleri mektupta, şirketin, ÇAKER ordusu için geliştirilen bir bileşimli zeka projesinde çalışmaya sonuç vermesini rica etti. Tepkiler sonrasında Google projenin rafa kaldırıldığını açıklamıştı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM