Mercedes-Benz EQC

Mercedes-Benz EQC

Sürekli, net ve renkli vurgulara sahip tasarımıyla öne çıkan Mercedes-Benz EQ markası, reformcu lüks (Progressive Luxury) tasarım dilini kullanırken yenilikçi elektrikli araba görünümünün de öncülüğünü yapıyor. Kalite, güvenlik ve konfor gibi konulara vefalı kalan EQC, elektrikli otomobillerin Mercedes-Benz’i konumunda bulunuyor ve sahip olduğu niteliklerin toplamıyla bunu net bir şekilde ortaya koyuyor. Bütün bu nitelikleri, ön ve arka aksta birer tane edinmek üzere toplam iki elektromotorun ürettiği 300 kW (408 BG) gücün sağlamış olduğu enerjik performans tamamlıyor. Sistem son derece gelişmiş mühendislik çözümleri doğru NEDC normuna kadar takriben 450 km’lik bir elektrikli menzile imkan tanıyor. EQ hem “Mercedes me” ile hayatı kolaylaştıran kapsamlı hizmetler sunuyor ve elektromobiliteyi jurnal sürüş için yerinde hale getiriyor. EQC, Daimler bünyesindeki yeni bir mobilite döneminin başlangıcını simgeliyor.

Ücretsiz hosting: Bir aylık bedava hosting fırsatını yakalayın! 2018090517123528885.jpg Elektrikli Mercedes-Benz EQC Tanıtıldı!

Yeni ürün ve teknoloji markası EQ aşağıda satışa sunulan ilk Mercedes-Benz modeli olan EQC, marka için klasikleşmiş olan birçok tasarım detayına ve renk vurgularına sahip. EQC, gerek iç mekanda, gerekse de dış tasarımda ilerici lüks tasarım dilini kullanıyor. Birbirine zıt dijital ve analog öğelerin bir arada kullanılmasıyla duyguları harekete geçiren çarpıcı bir tasarım ortaya çıkıyor.

Yeni EQC, bünyesinde barındırdığı adaleli ve abartılı cisim orantıları ile crossover SUV olarak sınıflandırılıyor. Geniş tavan çizgisi, yüksek omuz çizgisine sahip bakımlı tabi camlar ve arkaya dürüst eğimli tavan çizgisinin ortaya çıkarttığı coupé benzeri arkadaki kısmıyla görsel olarak SUV ile SUV Coupé arasında bir görünüş sunuyor.

Önden bakıldığında farları ve ön ızgarayı çevreleyen siyah panel yüzey uyarı çekiyor. Bir ilk olarak siyah panelin üstteki kenarı fiber optik bir hat ile dolduruluyor. Söz konusu hat, gündüz farlarını birbirine bağlaması ile karakteristik bir Mercedes-Benz özelliği olarak öne çıkıyor. Bu inşa karanlıkta az daha kesintisiz bir ışık bandı oluşturuyor. Standart olarak sunulan MULTIBEAM LED ön farların iç yuvaları ve tüpleri fazla aydınlık bir siyah renge sahip. Beyaz zemin üstüne mavi şeritler ve mavi tonlardaki MULTIBEAM gibi ters renk vurguları bu modelin yeni EQ ailesinin bir üyesi olduğunu tasdik ediyor.

Yeni Mercedes-Benz EQC, premium elektrikli vasıta görünümüne öncülük eden, son derece nitelikli bir iç mekânla dikkat çekiyor. Gösterge panelinin üst sınıf amplifikatörün soğutma kanallarını andıran panjurlu kenarları buna iyi bir örnek niteliği taşıyor. Araçtaki gösterge paneli şoför odaklı bir kokpit mimarisi ortaya koyarken, Mercedes-Benz markasının karakteristik kanat profili şoför bölgesinde kesintiye uğrayarak asimetrik bir dış görünüş sergiliyor. Kokpitin en manâlı görsel unsurlarından birinin bulunduğu yer tam da burası. Bu birim rosé-gold aplikasyonlar da dahil almak üzere bünyesindeki bütün detaylarla ileri teknoloji üssü gibi görünüyor.

Zor kaynağı: Devingen performans verimlilikle buluşuyor

Yeni ürün ve teknoloji markası EQ aşağıda satışa sunulacak olan ilk Mercedes-Benz modeli EQC’de tamamen reformcu bir dört tekerlekten çekiş sistemi devreye giriyor. Sistem her bir aksta birer adet edinmek üzere iki adet kompakt elektromotordan oluşuyor. EQC bu nedenle dört tekerlekten çekişli bir aracın sürüş karakteristiğini sunabiliyor.

Tüketimi eksilmek, son derece etkili bir performans arzetmek üzere elektromotorlar ayrı bir şekilde konumlandırılıyor. Ön akstaki elektromotor düşük ve orta baskı gereksinimlerinde muhtemel olan en yüksek verimlilik seviyesini sunacak şekilde ayarlanırken, arkadaki dingil salt dinamizm arzetmek üzere ayarlanıyor. Ön ve arkadaki akstaki elektromotorlar toplam 300 kW baskı ve 765 Nm tork kullanıma sunuyor.

Mercedes-Benz mühendisleri, bir dizi ileri mühendislik çözümü ile en fazla gürültü konforu sunan bir inşa oluşturdular. EQC’nin şiddet üniteleri motorun şasiye ve şasinin gövdeye bağlandığı yerler almak üzere iki ayrı noktadan kauçuk takozlarla izole ediliyor. Söz konusu izolasyon yöntemi ilave yalıtım çözümleriyle destekleniyor ve böylece EQC son derece sessiz bir hayat alanı sunuyor.

EQC’ye NEDC normuna kadar 80 kWh kapasiteye sahip olan lityum-iyon bataryalar enerji sağlıyor. Elektrikli araçların tüketim ve menzil değerleri kullanım şartlarına göre istikrarsızlık gösteriyor. EQC, sürücüsünü her biri öbür karakteristiklere sahip COMFORT, ECO, MAX RANGE, SPORT ve INDIVIDUAL almak üzere beş ayrı sürüş programı ile destekliyor. Hesaplı sürüş modlarında gaz pedalının tepkileri sürücüyü daha ağırbaşlı sürüşlere yönlendirerek enerji tüketimini düşürmeye yardımcı oluyor. Şoför hem direksiyon simidinin arkasındaki vites değiştirme kulakçıklarını kullanarak enerji geri kazanma seviyesini de yönetebiliyor.

ECO Assist sistemi sürücüye öngörülü sürüş noktasında kayda değer bir destek sağlıyor. Sistem mesela sürat sınırı bölgesine girişim ya da enerji geri kazanım sistemini daha da iyileştirme gibi durumlarda sürücüyü ayağını gazdan çekmeye yönlendiriyor. Bu amaçla, navigasyon verileri, trafik işareti yorumlama sistemi ve zeki emniyet yardımcılarından gelen bilgiler (radar ve stereo kamera) birbirine bağlanıyor ve işleniyor.

Şarj: Basit ve hızlı

EQC standart olarak su soğutmalı 7,4 kW kapasiteli bir batarya ile donatılıyor. Bu pil evde ve halka açık alanlarda AC tipi prizden sıkıntı etme imkânı sunuyor. Bir Mercedes-Benz Wallbox kullanarak sıkıntı etmek, sıkıntı süresini lokal zorlama kaynağına oranla üç kat hızlandırıyor. EQC’de standart olan DC tipi çok miktar ile, örneğin Avrupa’da CCS ile sorumluluk süresi daha da kısalıyor. EQC, yük tipine ast olarak maksimum 110 kW’a dek baskı çıkışına sahip herhangi bir yük noktasında sorumluluk edilebiliyor. Batarya yüzde 10’dan yüzde 80’e sadece 40 dakikada doluyor (Yaklaşık veriler).

Zeki hizmetler: Başından sonuna kadar sıcacık bir gezi

Mercedes me ile donatılan EQ bugünün ve yarının elektromobilitesine karşın detaylı hizmetler sunuyor. Piyasaya sürülmesi planlanan en kayda değer EQC hizmetleri ve işlevleri aşağıdaki şekilde sunuluyor;

Giriş öncesi klima kontrolü: Bu nitelik aracın yaşam alanının hareket öncesi özlem edilen sıcaklıkta olmasını sağlıyor. Özellik ilk elden MBUX ve “Mercedes me” uygulaması üzerinden programlanabiliyor. Isıtma pompası ve elektrik ısıtıcıdan oluşan son derece gelişmiş bir sistem kabin içi sıcaklığı önceden ayarlıyor.

EQ için optimize edilmiş navigasyon: her zaman olası olan en kısa rotayı hesaplarken en kısa yük süresini dikkate alıyor. Rota planlaması değişikliklere dinamik olarak cevap veriyor ve keza vasıta içinden ayrıca de araç dışından “Mercedes me” uygulaması üzerinden gerçekleştirilebiliyor. EQ için optimize edilmiş navigasyon bir uçtan bir uca Mercedes-Benz müşterileri kolaylıkla yük istasyonlarını bulabiliyor ve Mercedes me Charge, milletlerarası yollarda bile fazla sayıda tedarikçinin şarj istasyonlarına kolay erişim sağlıyor. Müşterilerin bu durumda basit ve entegre ödeme fonksiyonundan yararlanabilmeleri planlanıyor.

EQC’ye özel etkin ve dingin güvenlik konsepti: EQC en güncel Mercedes-Benz sürüş takviye sistemleriyle donatılıyor. Sunulan sürüş yardım sistemleri paketinde; sürüş istikametindeki bir araç kuyruğu veya konvoya yaklaşırken öngörülü sürat ayarı gibi yeni fonksiyonlar kullanıma sunuluyor. Böyle bir durumda Faal Mesafe Yardımı DISTRONIC, bir önlem olarak hızı yaklaşık 100 km/s’ye düşürüyor. Sistem aracı, otoyoldaki vasıta kuyrukları ve konvoylarda ambulans ya da itfaiye gibi acele koşul araçların geçişini kolaylaştıracak şekilde konumlandırıyor.

EQC hem faizsiz güvenlik açısından da en yüksek gereksinimleri karşılıyor. Mercedes-Benz, her zamanki ayrıntılı çarpışma deneme programına ilave olarak, akü ve elektrik akımı taşıyan tüm bileşen parçalarına son derece katı emniyet standartları uyguluyor ve söz konusu standartlar hukuki gereklerin de ötesine geçiyor. Elektrikli bileşenlerin ve akünün özel gereksinimlerine uyacak şekilde ayarlanan EQC’nin vasıta yapısı yüksek güvenlik seviyesine ulaşacak şekilde yapılandırıldı. Örneğin, ilave bir alt şasi ön kısımda yer alan yürüyen aksam bileşenlerini çevreliyor ve bu birim alışılagelmiş montaj noktaları tarafından destekleniyor.

Pil güvenliği, EQC’nin gelişiminde büyük bir titizlikle ele alınan kalemlerden biri olarak dikkat çekiyor. Yüksek emniyet seviyesine sahip koruma uygulaması yüksek voltajlı bataryanın konumlandırmasıyla başlıyor. Araç zeminine entegre edilen batarya enerjiyi sönümleme özelliğine sahip özel bir koruyucu çerçeve tarafından çevreleniyor. Çerçeve ile bataryanın arası özel darbe emici koruma malzemesi ile dolduruluyor. Bataryanın ön tarafında bulunan bir pil muhafazası, enerji depolama ünitesinin yabancı cisimler kadar delinmesini önlüyor.

Yüksek voltajlı sistemin elektriksel güvenliği: Mercedes-Benz’in yüksek voltajlı sürüş sistemleri ile yaşadığı ayrıntılı tecrübe, bir kaza durumunda devreye giren fazla derece derece bir güvenlik konseptinin hayata geçirilmesini sağladı. Yüksek voltajlı sistem, kazanın şiddetine göre otomatik olarak kısmen ya da ayrıntılarıyla kapanıyor. Ayrıca acele koşul ekiplerinin yüksek voltajlı sistemi manuel olarak devre dışı bırakabileceği kapatma noktaları da bulunuyor.

MBUX multimedya sistemi: EQC’ye özel fonksiyonlar

EQC; menzil, yük durumu ve enerji akışı edinmek üzere EQ’ya özel bir takım bilgileri de belirten reformcu multimedya sistemi MBUX – Mercedes-Benz User Experience ile donatılıyor. EQ için optimize edilmiş olan navigasyon, sürüş modları, çok miktar süresi ve hareket saati gibi bilgiler de tekrar MBUX üzerinden teftiş edilebiliyor ve ayarlanabiliyor. MBUX ekranında farklı EQ özelliklerinin gruplandırıldığı özel bir bölüm bulunuyor. Kullanıcı alternatif olarak yoklama panelinin sol alt köşesindeki bir tuşla MBUX sisteminin EQ menüsüne ilk elden erişebiliyor.

Standart geniş ekranlı dijital kokpitinin sol tarafındaki gösterge panelinde, EQC sürücüyü bir EQ karşılama animasyonuyla karşılıyor. Soldaki gösterge hızı ve anında altındaki bölgede ise sıkıntı durumu ve menzil gösteriliyor. Sağdaki ekranda ise güç üretimini ve enerji geri kazanım seviyesi gösteriliyor.

Ekranlar süratlenme anında vasıta ile doğru orantılı bir dinamizm ile hareket ediyor. Her iki göstergede beyaz bir bant, EQC’nin sürat ve gücüne ilişkin görsel bir animasyon yapılıyor. Ekranda ayrıca sorumluluk durumu ile ilgili bir bölüm bulunuyor.

Geniş ekranlı dijital kokpitin sağ tarafındaki multimedya ekranının asıl menüsünde belirtilmiş ekran ve ayarlara erişim karşılamak üzere özel bir EQ bölümü bulunuyor. Burada şarj akımı, hareket saati, enerji akışı ve tüketim bilgisi yer alıyor. EQ için özel olarak optimize edilen navigasyon ve “Mercedes me” şarj fonksiyonları ve sürüş programları multimedya ekranı üzerinden kontrol edilebiliyor.

Navigasyon ekranı yük istasyonlarının yerini ve internet bağlantısı varsa, bunların kullanılabilirlik durumu ve başlangıç saatleri gibi enerjik ek bilgileri gösteriyor.

MBUX – Mercedes-Benz User Experience: Sezgisel dilekçe ve öğrenme yeteneği

Veri ve misafir etme sistemine verilen MBUX – Mercedes-Benz User Experience ismi sisteminin kullanıcı öncelikli olduğunu açık bir şekilde gözler önüne seriyor. Suni zekâ sayesinde sunulan öğrenme yeteneği bu sistemi daha da özel kılıyor. MBUX, önsezi özelliği ile kullanıcının hangi zamanda ne isteyeceğini tahmin edebiliyor. Mesela; şoför her hafta Salı günü annesini arıyorsa bundan böyle Salı günlerinde annesinin telefon numarası otomatik olarak ekranda gösteriliyor. Belirli bir zamanda haberleri kulak vermek üzere düzenli olarak bir radyo istasyonuna geçiş yapan sürücü için ise, bu kanal bundan böyle ilgili saatte kendisine bir teklif olarak sunuluyor.

“Hey Mercedes

MBUX’un en kuvvetli yönlerinden biri, “Hey Mercedes” anahtar kelimesi ile etkinleşen doğal dil kavrama yeteneğine sahip zeki sesli komut sistemi. Yeni LINGUATRONIC; gaye girişi, telefon aramaları, müzik seçimi, yazılmış mesajlar ile sesli mesajlar ve hava durumu tahmini de dahil çoğu bilgi ve eğlence fonksiyonu dışarıda iklimlendirme veya yakma gibi sayısız fonksiyonu da destekliyor.

Otomobillerdeki geleneksel ses teftiş sistemleri kullanıcıların kayıtlı değişmez komutlarını algılıyor. Ama doğal konuşma tanınma özeliği sayesinde MBUX’un LINGUATRONIC sesli komut sistemi az kalsın her türlü komutu tanımlıyor ve EQ’ya özel olanlar da dahil edinmek üzere data ve davet ile araç fonksiyonlarına karşın az daha tüm cümleleri anlıyor. Örneğin, “Bir sonraki sıkıntı istasyonu nerede?” sorusu dek “Bataryayı nerede şarj edebilirim?” sorusu da sistem göre algılanıyor.

Zeki sesli komut sistemi direksiyon üzerindeki bir buton veya “Her Mercedes” komutu ile etkinleştiriliyor. Bu sistemde insan araca adapte elde etmek zorunda kalmıyor, araç insana ahenk sağlıyor. Sistem açık komutların haricen, dolambaçlı ifadeleri de anlayabiliyor. Örneğin kullanıcı, klimayı ayarını desteklemek için “Sıcaklığı 24 dereceye ayarla” gibi net bir komut tahsis etmek yerine “burası fazla soğuk” da diyebiliyor. Sistem bu durumda havalandırma sisteminin sıcaklığını 1 derece arttırırken “burası fazla sıcak” komutu karşılığında 1 derece düşürüyor.

Teknik Özellikler

CO2 emisyon salınımı

0 g/km

Güç tüketimi (NEDC) (ortalama)

22.2* kWh/100 km

Menzil (NEDC)

450* km

Güç ünitesi

2 adet senkron olmayan elektromotor, dört tekerlekten çekiş

Zor üretimi

300 kW (408 BG)

En Fazla tork üretimi

765 Nm

Azami hız

180 km/sa (sınırlandırılmış)

Süratlenme 0-100 km/sa

5,1 sn

Pil

Lityum-iyon

Batarya kapasitesi

80 kWh

Batarya ağırlığı

650* kg

Uzunluk/genişlik(aynalar dahil)/tepe

4.761/1.884 (2.096)/1.324 mm

İz genişliği (ön/arka)

1.625/1.615 mm

Eksen mesafesi

2.873 mm

Bagaj kapasitesi (opsiyonel donanıma bağlı)

ca. 500 l

Abes tartı/azami ağırlık /yükleme kapasitesi

2.425*/2.915/515 kg

Römork çekme kapasitesi/%12

1.800 kg

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM