Mars’ta su bulundu!

Mars’ta su bulundu!

Güneş sistemimizin kırmızı gezegeni Mars’ın sıvı halinda suya konut sahipliği yaptığı uzun yıllardır tahmin ediliyordu. Bilim insanları uzun çabaların ardından Mars yüzeyinin aşağıda değişken halinde su bulmayı başardı. Science sitesinde yayınlanan makaleye kadar Mars Advanced Radar for Subsurface and Ionosphere Sounding (MARSIS) arabulucu ile yapılan yeraltı taramalar sonucunda Mars topraklarının derinliklerinde akar su bulundu.

200 kilometre genişliğinde bir alan 2012 ile 2015 tarihleri aralarında MARSIS tarafından tarandı. Düşük frekanslı radar dalgalarının geri sekmesiyle elde edilen veriler, Mars’ın kırmızı yüzeyinin aşağıda gizlediği sırları ortaya çıkardı. Yüzey 1.5 kilometreye dek toz ve topraktan oluşuyor. Radar daha derine indikçe yansımanın arttığını görebilen bilim insanları, buldukları devasa yeraltı katmanının sıvı halinde yer alan tuz su olduğu sonucuna vardı. MARSIS projesinin baş araştırmacısı Roberto Orosei, Mars’tan elde ettikleri verinin, dünyada bulunan yeraltı suları ile aynı verileri sunduğunu açıkladı.

Suyun akışkan halinde olması bilim insanlarına göre hayatın oluşabilmesi için fazla kayda değer bir altyapılar oluşturuyor. Şimdiye kadar Mars’ın herhangi bir çeşitlilik hayata elverişli olduğuna dair hiçbir kanıt yoktu, ancak bu yeni keşif, Mars’ın göründüğünden fazla daha fazla giz sakladığını ortaya çıkardı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM