Markalardan Google ve Facebook’a reklam boykotu

Markalardan Google ve Facebook’a reklam boykotu

 

ABD’nin Türkiye’ye yönelik yaptırımlarının ardındaki ülkemizde ABD ürünlerine karşısında başlatılan boykot kampanyası devam ediyor.  #ABDyeReklamVerme kampanyasına katılan Türk firma sayısı artıyor.

ilk olarak Türk Havayolları ve Türk Telekom, ABD’li şirketlere reklam vermeyeceğini duyurmuştu. Bu kararın ardından Uşak Belediyesi medya reklam planlarında Facebook, Instagram, Twitter ve YouTube’a ayrılan bütçeyi iyice kaldırdığını duyurdu. Turkcell, Vakıf Emeklilik, Boydak, Kuveyt Türk, Emlak Konut, Filli Badana, Biruni Üniversitesi ve Türksat da benzer açıklamalarda bulunarak reklam vermeyeceğini duyurdu.

 

Reklam gelirlerinden ödenti almıyoruz

Facebook, Youtube, Instagram ve Twitter’ın gelirleri ülkemizden öteki ülkelerdeki ofislere aktarıldığı için reklamlardan elde edilen gelirler Türkiye’ye vergi olarak dönmüyor. Yalnızca Google’a yapılan ödemelerden yüzde 18 oranında KDV kesiliyor.

 

Facebook ve Google’a Türkiye’den yatırılan reklam ücretinin yılda 1 milyar lirayı geçtiği varsayım ediliyor. Bu iki şirket, elde ettiği geliri İrlanda’daki ofisine aktarıyor ve Türkiye’den elde ettiği reklam gelirinin kazanç vergisini ödemiyor.

 

Kullanıcılar #ABDyeReklamVerme etiketi aşağı kampanyaya markalardan takviye talep ediyor. Bu platformları boykot etmek için yalnızca reklamı kesmek yok kullanmayı da teslim etmek da gerekir. Zira platformdaki her hareketiniz big data olarak tescil altına alınıp reklamlar için kullanılıyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM