Kaspersky: Gerekirse Rusya’dan çıkarız, algı operasyonu yapılıyor

Kaspersky: Gerekirse Rusya’dan çıkarız, algı operasyonu yapılıyor

Son dönemde Rus ajanlığı suçlaması ile şiddet günler geçiren anti-virüs devi Kaspersky, iddialara karşı hodri meydan diyerek her türlü riski göze aldı. Ne var ki adın çıkmış dokuza misali bir türlü sekize inmiyor.

 

Kaspersky mağdur durumda

 

Ajanlık suçlamaları gündeme geldiği günden bu yana her platformda şirketini savunan Eugene Kaspersky; Senato önünde ifade vermekten tutun da kaynak kodlarını güvenlik birimlerinin kontrolüne açmaya değin ayrı çözümler sundu ancak yine de yetkilileri memnun etme edemedi.

 

Geçtiğimiz aylarda NSA çalışanının bilgisayarına Kaspersky yazılımı ile sızıldığı iddiası gündeme bomba gibi düşmüştü. Kaspersky daha sonra çalışanın fiilen güvenlik yazılımını kapattığı için saldırılara açık hale geldiğini ve sızıntının bundan kaynaklandığını açıklasa da kimseyi tatmin edemedi.

 

Bir Takım senatörlerin ısrarlı bir şekilde Kaspersky’yi suçlaması ardından ABD devlet kurumlarından Kaspersky ürünleri iyice kaldırıldı. Benzer dönemde İngiltere istihbarat birimi de Kaspersky hakkındaki endişelerini dile getirdi.

 

Eugene Kaspersky katıldığı bir konferansta tekrar bu konuya değinerek kendisini savundu. Meşhur işveren ABD politikacıları, FBI ve medyanın el ele vererek kendisine karşı bir karalama kampanyası yürüttüğünü açıklama etti.

 

Ayrıca Bkz.Yapay zekâ alanında Samsung’dan önemli bir satın alım

Kaspersky kimsenin göremediği yazılımları saptama ederek en iyisi haline geldiklerini ve ABD’nin kendi markalarını öne çıkarabilmek namına benekli bir kampanya başlattığını belirtti. Eğer Rus hükümetinin müdahale etme teşebbüsü olursa muhakkak Rusya’da durmayacağını ve şirketin merkezini taşıyacağını da bilhassa vurguladı.

 

Yapılan karşı hamleler Kaspersky için ciddi bir kayıp anlamına geliyor zira kurumlar işyeri için fazla manâlı. Son kullanıcının bir tane aldığı yazılımı kurumlar on binlerce adet alıyor. ABD’de manâlı sayıda bir kurum Kaspersky ile çalışmaktaydı ve bu sene yüzde 5-8 arasında bir kazanç düşüşü yaşanacak.

 

Kaspersky her ne dek çoğunlukla çoğalma yaşadıklarını belirtse de ajanlık suçlamalarının yayılması öbür ülkelerde de bezginlik yaşamasına sebep olacak. 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM