Kaspersky bilgelik işleme tesisleri İsviçre’ye taşınıyor

Kaspersky bilgelik işleme tesisleri İsviçre’ye taşınıyor

Akıbet dönemde alelhusus ABD ile sürtüşme ateş parçası ve Rusya namına çalıştığı iddiasıyla hükümet birimlerinde kullanımı yasaklanan Kaspersky, saydamlık adına koskocaman tıpkısı aşama atıyor. 2019 sonundan itibaren Avrupa’daki müşterilerin verileri Zürih’te saklanıp işlenecek.

 

Küresel Saydamlık Girişimi

 

Hatırlanacağı üzere sabık sene Moskof hükümetine BENDE vatandaşlarının verilerini sızdırdığını ve hassaten tıpkı NSA çalışanının bilgisayarının hacklenmesinde Kaspersky yazılımının parmağı olduğunu argüman eden mütehammil çokça senatör güçlük yaparak Kaspersky ürünlerinin şevket kurumlarında kullanılmasını yasaklatmıştı. Sonrasında ise İngiltere benzer çağrılar yapmaya başlamıştı.

 

Bu iddiaları banko reddeden Kaspersky ise asıl kodlarının incelenmesi de dahil bire bir sıra saydamlık önerisinde bulunmuştu. Teşrinievvel 2017’birlikte ise Toptan Saydamlık Girişimi’ni başlatarak Kaspersky’nin ürünlerinin güvenilir ve kuvvetli olmasını ölçü yönündeki kararlılığını yansıtmaya çalışmıştı. Bu yıl muhteşem adımlar gelmeye başladı.

 

Antrparantez Bkz.Yeni depolama hizmeti Google One ile tanışın

Kaspersky yaptığı açıklamada; Toptan Şeffaflık Girişimi’nin aynı parçası yerine kâh esas süreçlerini Rusya’dan İsviçre’ye emmek için altyapısını yenilediğini dile getirdi. Birçok kesim üzere kamera verilerinin depolanması ve işlenmesi ile birlikte yazılım üretimi ve tehdit tespiti güncellemeleri bile bunlar ortada kayran alıyor.

 

Şanlı adımlar

 

Kaspersky Lab, gerçek kodundan kullanıma amade yazılım üretmekte geçer aynı takım programlama aracı olan yazılım sürümü taşıyıcısını Zürih’e getirecek. 2018 sonundan önceki, Kaspersky ürünleri ve zılgıt tayin kuralları bilgi tabanları İsviçre’bile üretilip, sayısal imzayla imzalandıktan bilahare bütün dünyadaki müşterilere dağıtılacak.

 

Kaspersky ürünlerinin ve yazılım güncellemelerinin gerçek kodları, bu yıl İsviçre’da açılması planlanan Saydamlık Merkezinde mesul paydaşların incelemesine dahi bariz olacak. Ayrıca yekpare çalışmalar bire bir ülkedeki tıpkısı üçüncü parti aracılığıyla denetlenecek. Böylelikle müşterilerin aldığı yazılım sürümleri ve güncellemelerin denetlemeye tabi olan soy koduyla ayrımsız olduğu gösterilebilecek.

 

Firma 2019’un böylelikle ise Zürih’te yeni bire bir bilgelik merkezi anahtar. Bu tesiste geçmiş etapta Avrupa, Şimal Amerika, Singapur, Avustralya, Japonya ve Güney Kore’deki kullanıcıların bilgileri saklanıp işlenecek. Bu ülkeleri henüz sonraları ağyar dahi izleme edecek. Bu bilgiler kullanıcılar tarafından gönüllü kendisine, siber tehditlere ilgilendiren verileri kendiliğinden adına dinamik keder tabanlı ümranlı tıpkı tümce olan Kaspersky Security Network (KSB) ile paylaşılacak.

 

Kaspersky attığı bu adımlar ile Avrupa’da başlaması muhtemel bir obstrüksiyon hamlesinin önüne geçmeyi amaçlıyor. Ağız Ağıza Avrupa Birliği içerisinde denetlenecek ve dağıtılacak olan Kaspersky ürünleri bu açıdan engellere bile takılmayabilecek.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM