İstanbul İHA merkezi olacak

İstanbul İHA merkezi olacak

Baykar Makina Teknik Müdürü Bayraktar

“İstanbul Teknopark’ta insansız sistemler mükemmelliyet merkezi kuracağız. Orada bu alanda bir ekosistem oluşturup, bu alanda personel yetiştireceğiz” dedi.

Baykar Makina Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar, “İstanbul Teknopark’ta insansız sistemler mükemmelliyet merkezi kuracağız. Orada bu alanda bir ekosistem oluşturup, bu alanda personel yetiştireceğiz” dedi.

Bayraktar, yaptığı açıklamada, havacılıkta bir paradigma değişikliği yaşandığını belirterek, “Türkiye, havacılığın doğuşunu yakaladı oysa sonradan ülkenin önü çeşitli nedenlerden ötürü kesildi. Hemen havacılıkta yeni bir fırsat doğuyor, paradigma kırılması yaşanıyor. Bu kırılma teknolojiyi yakalama noktasında bizim için bir fırsat” diye konuştu.

Tam da bu noktada insansız hava aracı (İHA) teknolojisine yoğunlaştıklarını ve bu alanda kayda değer başarılar elde ettiklerini anlatan Bayraktar, “Şu an taktik sınıfı İHA’mız kendi sınıfında dünya rekoruna sahip ve dünyadaki en ileri sistem. 2007 yılında ufak İHA sistemimiz Türkiye envanterine giren ilk İHA sistemi ve birincil ihraç edilen sistem oldu” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin dünya havacılığında söz sahibi olmasının yolunun İHA teknolojisinden geçtiğine dikkat çekici eden Bayraktar, teknolojinin peşinden artan bir şekilde başarı elde edilemeyeceğini, önemli olanın teknolojinin gittiği yeri önceden tespit edip oraya gelmek olduğunu söyledi.

İHA teknolojisinin geleceği hakkında da veri veren Selçuk Bayraktar, “Dünyada şimdi İHA’ların gelecek projeksiyonunda sürüler halinde uçan akıllı savaşan uçaklar bulunuyor. Bunlar ufak, daha ucuz olma gibi avantajlara sahip olacak. Bizim amacımız da bu projeksiyona tüm firmalardan önce ulaşabilmek” dedi.

Bayraktar, Türkiye’nin İHA sistemleri konusunda kendi kendine yeten ender ülkelerden biri olduğunu, yakın gelecekte muharip İHA’ları da ayrıntılarıyla yerli şekilde yapabileceklerini belirtti. 

“TEKNOPARKTA İHA EKOSİSTEMİ KURUYORUZ”

İHA alanında bilirkişi personel yetiştirmek için kayda değer araştırmalar yaptıklarını anlatan Bayraktar, “İstanbul Teknopark’ta insansız sistemler mükemmelliyet merkezi kuracağız. Orada bu alanda bir ekosistem oluşturacağız ve bu alanda personel yetiştireceğiz. hemen o bölgede 100 Ar-Ge şirketi var, 2023’te orada 30 bin Ar-Ge personelinin olması planlanıyor. İHA’nın sistemlerini geliştirecek firmaların olduğu bir kümelenme olacak” diye konuştu. 

Türkiye’nin teknoloji geliştiren ülke olmakla, aktarma eden ülke olmak arasında bir yol ayrımında olduğunu vurgulayan Bayraktar, “Devletin tepesindeki irade bu konuya gereken desteği veriyor, bu iradeye bütün kurum ve kuruluşlar da sahip çıkmalı” biçiminde konuştu.

“İHA’LARA YURT DIŞINDAN BÜYÜK TALEP VAR”

Selçuk Bayraktar, Türkiye’nin yurt dışına sattığı ilk milli İHA’yı kendilerinin yaptığına sinyâl eden “İHA’larımıza yurt dışından büyük talep var. Suudi Arabistan, Kuveyt, Katar, Ukrayna, Polonya, Azerbaycan, Bangladeş gibi ülkeler uçaklarımıza yoğun ilgi gösteriyor. Burada milyarlarca dolarlık bir ihracat potansiyeli var” dedi.

Türkiye’nin bugün kilogram başı sıradan ihracat bedelinin 1,5 dolar olduğunu hatırlatan Bayraktar, İHA’ların ihracatında bu rakamın 20 bin dolara kadar çıktığını, ülkenin bu potansiyeli harekete geçirmesi gerektiğini belirtti.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM