İskoçya’daki pompalama depolamalı hidroelektrik santral 400 bin konuta enerji sağlayacak

İskoçya’daki pompalama depolamalı hidroelektrik santral 400 bin konuta enerji sağlayacak

 

 
Rüzgar türbinleri ile yenilenebilir erke alanında adından bayram ettiren İskoçya, geçtiğimiz sene ülkede kullanılan elektriğin yüzdelik 69’unu yenilenebilir kaynaklardan sağlayarak tıpkı rekora imza atmıştı. Bu rekorla yetinmeyen ülkedeki temel garaz ise 2020 yılında tamamen yenilebilir enerjiden çetin kayran benzeri devlet haline süzülmek. Ülkenin bu hedefine ulaşması için yeryüzü balaban dayanağı rüzgar enerjisi ve zımnında rüzgar türbinleri fakat hava koşullarına sınırlanmış namına rüzgar türbinlerinden elde edilen erke ciddi farklılıklar gösterebiliyor. Bu sorunu fora etmek isteyen yetkililer devasa bir pompalama depolamalı hidroelektrik santraliyle rüzgar türbinlerini desteklemeyi planlıyor. 

 

PDHES ile rüzgar enerjisine destek sağlayacak 

Avustralya, İsviçre ve Çin’de yenilenebilir enerji politikasını alçak yardım sağlayan pompalama depolamalı hidroelektrik santralleri(PDHES) tıpkısı zümre cıvıltı enerjisi depolama biçimidir. İki su havuzunda dayanan PDHES sistemlerinde hareketlilik ihtiyacının ve hareketlilik ücretinin yüksek olduğu ant dilimlerinde yukarıdaki havuzda tutulan akarsu aşağıdaki havuza aktarılarak türbinlerin dönmesiyle karbondioksit salınımı gerçekleşmeden cümbüş üretiliyor. Cümbüş tüketimin az ve elektrik ücretinin düşük olduğu dönemlerde ise pompalar yoluyla aşağıdaki havuzda kâin su yukarıdaki havuza aktarılıyor. Sonunda havuzlarda depolanan akarsu ile tekraren dokunaklı boyutlarda zindelik üretilebiliyor.

 

Tabi bu dizge biricik başına kullanıldığında tükettiği enerji, ürettiği enerjiden fazla olduğu üzere işlevsiz kalsa bile daima yerine çakılı enerji sağlamayan kaynaklarla(rüzgar enerjisi gibi) kullanıldığında zindelik tüketimine korkulu yardım sağlayabiliyor. açık deniz rüzgar çiftlikleriyle anılmış olan İskoçya’birlikte, erke yatırım şirketi ILI, hayvan Loss Nech canavarıyla maruf Loss Nech Gölü’ne dev aynı PDHES sistemi kurmayı planlıyor. 

 

400 bin konuta 6 saat süresince akıcı enerji 

Red John adı sunulan proje amacıyla Loss Nech Gölü’nün yakınlarındaki bir tepede 5.4 milyon metreküplük akarsu havuzu oluşturulması ve bu havuz ile göl arasında 2.5 kilometrelik boru hattı inşa edilmesi planlanıyor. Böylece tepedeki su havuzundaki akarsu ihtiyaç takkadak serbest bırakılarak 100 metre aşağıdaki göle aktarılabilecek. 400 megawattlık kapasiteye topluluk olacağı tamlanan Red John tesisi ile 1 milyon konuta gerekseme simultane aynı saat boyunca erke sağlanabileceği belirtiliyor. Şirketin bölgedeki nüfusa bakarak koyduğu tasavvur ise 400 bin konuta 6 saat boyunca selis enerji ulaşmak.

 
Antrparantez Bkz.Elektrikli BMW iX3’ün Çin’üstelik üretileceği resmi kendisine onaylandı 

Hükümete sunulan planın onaylanması halinde üç ila beş sene içinde tamamlanacağı ve en geç 2024 yılında tesisin faaliyete geçeceği belirtiliyor. Bağımlı kurulması halinde Red John tesisi, Loch Ness çevresindeki tepelerin güzelliğine silüet düşürecek. Buna munzam kendisine göl ve çevresindeki ekolojik hayatın da etkilenecek olması tesisin icazet almada zorlanabileceğini işaret ediyor. Yine de ülkenin yenilenebilir erke hedeflerine ulaşmasında azimli benzeri gurur sergileyen ILI şirketi mümasil zamanda onayı alıp bünye üzere çalışmalara başlamayı planlıyor. 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM