Instagram’ın Değeri 100 Milyar Dolara Ulaştı!

Instagram’ın Değeri 100 Milyar Dolara Ulaştı!

Facebook göre 2012 yılında 1 milyar dolara satın alınan Instagram aradan 6 yıl geçtikten sonra 100 kat layık kazandı. Kapalı bir fotoğraf paylaşım ağı olarak kullanıma sunulan başvuru formu, kısa vakit önce duyurduğu IGTV ile 1 saatlik videolara konut sahipliği yapan bir platform oldu.

Bloomberg Intelligence’in raporuna kadar Instagram, Facebook’tan çabuk aza kazanıyor ve yılda 10 milyar dolarlık gelire varmak üzere. Bu ay başında 1 milyar kullanıcıyı geçen Instagram, hazırlanan rapora kadar son 12 ayda 10 milyar dolardan fazla gelir elde etmiş olabilir. Araştırmacı Jitendra Waral’ın hazırladığı bu rapora göre, Facebook’un ana sayfasından çok kullanıcı çeken başvuru formu, önümüzdeki 5 yılda 2 milyar kullanıcıya ulaşmayı başarak gibi görünüyor.

Raporda uyarı çeken bir diğer nokta ise Instagram kullanıcı kitlesinin Facebook’a kadar daha genç olmasının reklamverenler tarafından olumlu karşılandığı bilgisi oldu. Bu yüzden Facebook anavatanında kullanıcı kaybederken, Instagram ABD’de bile büyümesini sürdürdü.

Önümüzdeki yıl her tarafında Facebook’un gelirinin yüzde 16’sını oluşturacak olan Instagram için eMarketer verilerine kadar önceki yıl bu oran yüzde 10,6’ydı. Waral, 2018 gelirlerinin büyük bölümünün bugün olduğu gibi ana sayfa akışındaki reklamlar olacağını, TV platformunun ise gelirde hatırı sayılır bir pay olmak için çok genç olduğunun altını çizdi.

Facebook iştiraklerinden olan Instagram ve WhatsApp sosyal ağın aksine kullanıcı sayılarını artırıyor. Son yıllarda yaşanan ve Cambridge Analytica firmasının isminin karıştığı veri skandalları Facebook’un kullanıcı artışının azalmasına niçin olmuştu. Özellikle gençler Facebook yerine Instagram gibi sosyal ağları tercih eder hale geldi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM