İkinci Block 5 roketi fırlatıldı

İkinci Block 5 roketi fırlatıldı

SpaceX, Pazar günü yerel saate göre erken saatlerde Florida’dan ikinci “block 5” Falcon 9 roketini fırlattı ve bu roket, şu belli başlı kadar üretilen en ağır ticari iletişim uydusu ile yüklüydü.

Yeni nahoş Cape Canaveral’dan 01:50 Amerika’daki müşterilere daha iyi bağlantı sunacak olan 7076 kilogramlık ET’de Telstar 18 Vantage geniş bant uydusunu taşıyacak havalandı.

Bu heybetli uzay arabulucu, CEO Elon Musk göre Falcon 9’un “son sürümü” olarak tanımlanan ve yenilenmeden 10 defa kullanılabilen block 5 için ideal bir seçenekti. SpaceX, birincil block 5 roketini Mayıs ayında fırlatmıştı ve önümüzdeki hafta Kaliforniyadan üçüncü bir roket daha fırlatacak. Block 5 Falcon 9 için birincil her yerde uçuş ise az önce duyurulmuş değil.

Pazar sabahı yapılan fırlatma, Atlantik Okyanusu’nda yer alan drone gemisi “Of Course I Still Love You” (Yan ama Seni Hâlâ Seviyorum) üzerine başarılı bir iniş ile devam etti.

SpaceX, Çarşamba günü Kaliforniya’daki Vangenburg Hava Kuvvetleri Üssü’nden bir başka block 5 Falcon 9 daha fırlatacak. O tahsis de yörüngeye 10 adet yeni Iridium iletişim uydusu gönderecek…

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM