Hidrojen gemisi yolculuğa çıktı

Hidrojen gemisi yolculuğa çıktı

Toyota, dünyanın geçmiş özerk müvellidülma tabanlı gemisini altı sene sürecek aynı yolculuğa yolladı. Energy Observer ünlü sefine esasta ayrımsız yarış botundan yola çıkarak inşa edildi ve gücünü rüzgar, zaman ve en önemlisi bahir suyundan elde edilen karbonsuz hidrojenden elde ediyor.

Aslında bu teknoloji kara üstünde halihazırda kullanılıyor ve  yenilenebilir erke kaynaklarından gelen fasılalı enerji kaynağı sorununu aşmaya apotr oluyor. Fakat bu sefer bire bir teknoloji Energy Observer’da koyuverme ve yönleme esnasında etkin kendisine müvellidülma kazımak için kullanılıyor.

Gemi deniz suyunu demineralize ederek (sodyum klorür ve iyonları namevcut ederek) müvellidülma ve elektroliz tarafından oksijen ile hidrojeni ayırıyor ve hidrojen oluşturuyor. Müvellidülma 350-700 bar’da sıkıştırılıp gerektiğinde enerji istifi haline kullanılmaya amade tanklarda depolanıyor.

Toyota halihazırda hidrojenden gücünü düzlük yağız araçları geliştiriyor, bunlar beyninde Toyota Mirai, otobüsler, kamyonlar ve forkliftler bulunuyor. Işaret, gelecekte müvellidülma tabanlı tıpkısı toplumun kabil olduğunu kanıtlamayı nail gibi görünüyor.

Geçmiş HaberWindows Uygulamalarına Kısayol Atayın! Ahir Haberİşte Türkiye’nin 2017’ye Kaşe Vuran 500 Şirketi!

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM