Google arama algoritmasını değiştiriyor

Google arama algoritmasını değiştiriyor

Google, internet sitelerinin kaderini değiştirecek yeni bir değişikliğe imza atıyor.

Bugün itibariyle bakın Google arama sonuçlarını nasıl değiştirecek?

Arama motoru Google, 21 Nisan’dan itibaren algoritmalarını yeniliyor. Yeni sistemde mobil ahenkli siteler daha üstteki sıralarda yer alırken, ilgisiz sayfalar elenecek.

Google, artık günümüzün olmazsa olmazı mobil cihazları baz alan bir değişikliğe gidiyor. Mobil arama sonuçlarında daha mobil dostu faktörleri baz alacak olan şirket, mobil uygulamaların da başvuru formu oranlarını hesaba katarak arama sonuçlarına yansıtacak.

Diğer bir deyişle mobil arayüzü sürükleyici olan ve mobil kullanıcı dostu olabilen internet sitelerini Google ödüllendirecek ve arama sonuçlarında üstteki sıralara çıkaracak. Mobil cihazları dikkate almayan ve masaüstü sürüme göre hazırlanan internet siteleri de doğal olarak arama sonuçlarında arka sıralara itilerek trafik kaybedecek.

Google bu şekilde tüm internet sitelerinin mobil arayüzünü daha ‘sevimli’ ayla getirmesini amaçlarken, Google’ın bu algoritma değişikliği yarın sabah itibariyle başlayacak.

YENİ BİR OLAY DEĞIL

Google’ın mobil dostu internet sitelerine destek olacağı bir süredir biliniyordu. Google algoritma sisteminde hemencecik değişikliğe gitmeyerek site sahiplerine zaman verirken, sitelerin bu değişimden kazanç kaybı yaşamamalarını seçim ediyor. Oysa Google’ın uyarılarına rağmen yeniliğe uymayanlar için ise şüphesiz yapacak bir şey değil.

DOĞRU DATA SUNAN YÜKSELECEK

Google’ın bir süredir üstünde durduğu bir öteki madde de data güvenliği konusu. Sitelerin kullanıcılarına sunduğu verilerin doğruluğunu araştıran ve bu konuda Bilgiye Dayalı Güven Algoritması geliştiren Google ekibi, şu lahza itibariyle tanıdık 2.8 milyar bilginin yer aldığı data kasasından faydalanılacak ve dürüst bilgiyi sunan arama sonuçlarında üst sıralara tırmanacak. Ancak Google bu konuda hemen şimdi detaylar paylaşmış yok.

İnternet kullanıcılarının en fazla seçim ettiği arama motoru Google, 21 Nisan’da Deep Link isimli yeni arama algoritmasını faaliyete geçirecek. Bitmiş yazılacak kurallarla mobil uyumlu web siteleri daha üst sıralarda yer alırken, aramalarda karşımıza meydana çıkan ilgisiz sayfaları elenecek ve son kullanıcının hayatı pratikleşecek. 

ANAHTAR KELİMEDEN SORULARA
İşletmelere bilişim hizmetleri sunan Spotzer’in Türkiye Genel Müdürü İnan Aras, Google’ın yeni filtreleme yöntemini değerlendirdi. İnternetin çok geniş bir içerik kaynağı olduğunu belirten Aras, “Önce Google’un genel algoritmasını çakmak için Google’a girip ‘seyahat planı’ yazın örneğin. Çoğu veri çıkar önünüze. Arama sonuçlarınız anlamsız bir levha gibi karşınızda duruyor, istediğiniz bilgileri olmak için bu içeriği anlamlandırmanız ve gerçekte ihtiyacınız olanı seçmeniz gerekli. Aradığınız spesifik veriye ulaşmak için ‘seyahat planı İstanbul’ gibi öbür anahtar kelime kombinasyonları kullanmayı deneyebilirsiniz. Ancak daha karışık aramalar yapıyorsanız işiniz zorlaşır. Arayan kişinin ekstra efor sarf ederek bu içeriğe anlam kazandırması gerekir” dedi. Google’ın gelecekte öngördükleri ile arama vizyonunu değiştireceğini aktaran Aras, arama trendlerinde anahtar kelimeden sorulara geçiş olduğunu hatırlattı. 

YAŞAM AYRINTILARIYLA DİJİTAL OLACAK 
Apple’ın Macintosh’ı tanıttığı ilk reklamda, George Orwell’in Romanı 1984’e atıfta yer alan reklamıyla devir yarattığını söyleyen Aras, “Asıl ihtilal bundan sonra olacak. Nesnelerin internete dahil olmasıyla, hayatımız ayrintilariyla dijital olacak. 

SORUYA LÜZUM KALMAYACAK
İnan Aras, “Google’a girip, soru sormamıza gerek kalmayacak ya da şöyle diyelim; soru sorma ve cevap alma kısmı bir metin ile olmayacak. Dijitalleşme ile her şey otomatize olmaya başladı” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM