DCIM klasörünün sırrı

DCIM klasörünün sırrı

Aptal telefonlar karışma tamam dijital kameralar, fotoğrafları DCIM adında aynı klasörde saklıyorlar. Olur geçmiş bakışta çok manidar görünmez bu cilbent ismi nereden geliyor ve onunla sebep her cihazda karşılaşıyoruz?

DCIM klasörü, adını “Digital Camera Images” (Dijital Alıcı İmajları) cümlesinin esas harflerinden, düzenini ise 2003’te oluşturulan DCF standardından alıyor. JEITA’nın (Japon Elektronik ve Bilgelik Teknolojileri Endüstrisi Birliği) oluşturduğu bire bir spesifikasyon olan DCF’nin tüm esrarlı detaylarına bu belgeden ulaşılabiliyor.

2003’te oluşturulan ve ahit içerisinde güncellenen DCF spesifikasyonu, cihazlar ortada sorunsuzca çalışabilmesi üzere bir nice gereksinimden bahsediyor. Örneğin cihazların SD kartının dosya sisteminin FAT12, FAT16, FAT32 yahut exFAT olması gerekiyor. 2GB veya daha şişman medyaların FAT32 veya exFAT ile biçimlendirilmesi eşya koşuluyor. Erek ise sayısal kameraların ve kartlarının birbirleriyle uyumluluğunu koruması.

DCIM klasörü ve zir klasörleri

DCF spesifikasyonuna göre dijital kameraların tamlık fotoğrafları DCIM adındaki bir klasörde toplaması gerekiyor. DCIM klasörü, pattadak fazla madun cilbent içerebiliyor. Madun klasörlerin gelişigüzel birinin benzersiz, 100’den 999’de büyüklüğünde üç haneli tıpkı sayıdan ve beş alfanümerik karakterden oluşması gerekiyor. Alfanümerik karakterlerin hangi olduğu koca olmadığı için üreticiler, istedikleri harfleri kullanabiliyorlar. Söz Gelişi Apple’ın adı ilkokul harfli olduğundan kırpmaya lüzum kalmaksızın, “100APPLE” veya “101APPLE” kabilinden klasörler oluşturabiliyor.

Seçme alt klasörde çektiğiniz fotoğrafları külah eden görsel dosyaları bulunuyor. Seçkin görselin dosya adı, dört haneli alfanümerik kodla başlıyor – bu, müşteri üreticisinin istediğin değme özdek olabiliyor. Peşi Sıra dört haneli bire bir benzer geliyor. Bu dosyalar, alelumum DSC_0001.jpg, DSC_0002.jpg kabil isimlerle karşımıza çıkıyorlar. Sayıların fotoğrafları çektiğiniz sırayla ilerlemesi gerekiyor.

Klasörlerde .jpg dosyalarının dışında DSC_0001.THM üzere .thm sermaye verisi dosyalarına rastlamanız bile türlü. Bu dosyalar örneğin sayısal kameranızla kaydettiğiniz DSC_0001.MP4 adındaki videonun epey kılık ve başka meta verilerini saklıyor. Böylece alıcı, video dosyasına erişmeden video üzerine bilgiler gösterebiliyor.

Cümle neden bu spesifikasyonu izliyor?

DCF, yeteri büyüklüğünde dijital kamera ve aptal telefon üreticisi marifetiyle akseptans edilen, “umumi bedii” benzeri ölçün halini almış durumda. DCIM’nin standartlaşması, fotoğraf nakil yazılımlarının dijital kameralardaki veya SD kartlardaki fotoğrafları otomatik adına bulup tanıması anlamına geliyor. Örneğin telefonunuzu PC’nize USB üzerinden bağladığınızda Windows yahut ışık yazılımınız, DCIM klasörünü kendi kendine adına bularak size fotoğrafları bilgisayarınıza aktarmayı teklif edebiliyor.

DCIM, çokça açıklayıcı aynı kişioğlu olmasa birlikte burada aynı standardın olması ehemmiyet taşıyor. Seçkin alıcı ve telefon üreticisi, fotoğrafları özlük oluşturduğu, farklı tıpkı klasörde saklasaydı, yazılımlar bu fotoğrafları kolayca bulamayabilirdi. Veya kameranızın SD kartını çıkartıp tıpkı bambaşka kameraya taktığınızda, fotoğraflara zahmetsiz erişemeyebilirdiniz.

Picture Transfer Protocol veya PTP‘nin DCF ile tıpkı ölçün olmadığını, ancak benzer aynı amaçla geliştirildiğini söylemekte yarar var. PTP, Android ve iPhone’lar vasıtasıyla destekleniyor ve onu destekleyen fotoğraf idare uygulamaları eliyle foto aktarımına imkân tanıyor.

Önceki HaberEsnek Telefon Galaxy X CES’te Gelebilir Sonraki HaberHuawei P20 Pro ile İstanbul turu

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM