Chrome’dan HTTP sitelerine yumruk!

Chrome’dan HTTP sitelerine yumruk!

Google, Chrome 56’yla birlikte bazı HTTP sitelerinde “Tehlikesiz değil” uyarısı göstermeye başlamıştı. Yeni yayınlanan Chrome 68 ile birlikte HTTPS olmayan, şifresiz HTTP bağlantısını kullanan bütün web sayfaları, “Tehlikesiz değil” olarak işaretleniyor.

“Tehlikesiz yok” uyarısı URL çubuğunda, normalde yeşil kilit simgesini gördüğünüz yerde, bir “i” simgesiyle birlikte gösteriliyor. Buraya tıkladığınızda sayfaya herhangi bir alıngan veri girmemeniz konusunda uyarılıyorsunuz.

Google, interneti daha güvenli bir ayla getirmek ve HTTPS’yi dağıtmak için iki senedir çabalarını yoğunlaştırmış durumda. HTTPS, kullanıcı ve web sitesi arasındaki bağlantının şifrelenerek, aktarılan verinin başkaları göre gözetlenmesini veya değiştirilmesini engelliyor. HTTP bağlantılarda aradaki herhangi bir sunucu, iyi niyetini kaybetmesi halinde baktığınız sitedeki içerikleri değiştirebiliyor ve dilediği reklamı siteye ekleyebiliyor. bu nedenle HTTPS bağlantısı, verinin şifresiz olarak iletildiği ve kolayca gözetlenebilen HTTP’ye kadar çok daha tehlikesiz.

Mücadeleye Devam

Google’ın güvenlik önlemleri, Chrome 68 ile bitmeyecek. Eylül’de çıkması planlanan bir sonraki sürüm, şifreli sitelerde görünen yeşil “tehlikesiz” bilgisini, adres çubuğunda daha belirsiz bir ülkü getirecek. Bu Nedenle HTTPS, bir imtiyaz olmaktan adamakıllı çıkıp, internetin varsayılanı olmaya doğru adım atacak. İki sonraki sürüm olan Chrome 70 ise HTTP sitelerinde şimdiki gibi siyah değil, kırmızı bir “tehlikesiz yok” uyarısı gösterecek.

Chrome, HTTPS sitelerindeki “güvenli” bilgisini zamanla ayrıntılarıyla kaldırmayı planlıyor.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM