Cep madenciliğine Google engeli!

Cep madenciliğine Google engeli!

Gooogle, Play Store geliştiricileri için yeni kuralları uygulamaya geçirdi, bundan birçok kategorideki uygulamalar etkilendi. Android Police’in raporlarına kadar, kripto para madenciliği yapan uygulamalar ve dikkat dağıtıcı nitelikte reklam kullanan uygulamalar yasaklardan etkilenen gruplardan sadece ikisi.

Google, Play Store’a getirdiği yeni geliştirici politikası ile kripto para madenciliği yapan uygulamalara yasaklanmış getirdi ama kripto para madenciliği yönetimi uygulamaları yasaklara dahil değil. Apple da kripto para konusunda aynı bir yol izlemişti: App Store’da Apple cihazınız dıştan madencilik yapan uygulamalar yasaklara dahil yok, örneğin bulut tabanlı kripto para madenciliği uygulamaları.

Google Play Store, yeni kurallar kapsamında ayrıca klon uygulamalara da yasaklanmış getiriyor. Halihazırda Play Store’da bulunan bir uygulamayı taklit ederek benzer kullanıcı deneyimini sunan uygulamalar bundan böyle platformda barınamayacak. Bu tür uygulamalar klonlandığı uygulamaların üzerine yeni veya özgün bir şey katmadığı sürece klon uygulama kategorisine giriyor. Benzer geliştiricinin Play Store’a koyduğu birbirine içerik olarak benzer nitelikte uygulamalar artık yeni kurallar kapsamında Play Store’dan kaldırılacak. Buna ilave olarak, otomatikleştirilmiş süreçle çalışan bir vasıta ile (örn. Tasker App Factory gibi araçlar) yazılan kullanım paketleri de Google’ın kullanım platformuna kabul etmeyecekleri aralarında.

Ayrıca Google, ateşli silahlar ve bunların ticareti için üretilmiş uygulamaların bir kısmını Google Play Store’da sunmayacak. Bu karar, geçtiğimiz Mart ayında YouTube’un ateşli tabanca ve cephane içerikli kanallara getirdiği kısıtlamayı destekler nitelikte. Google, yasağın kapsamını “Bütün otomatik silahlar ya da bu silahların niteliklerini ruhsatlı silahlara kazandıran parçalar, 30 mermiden daha fazlasını içeren kemer ve şarjörler” olarak açıkladı.

Son olarak çocuklara yönelik olmasına karşın yetişkin içerik sağlayan uygulamalar, amaçlarını saklamak uğruna kişi ve organizasyonları taklit eden geliştiriciler ve ayrıca özelliklerini kullanmaları için kullanıcıları reklamlarla etkileşime girmeye veya bireysel bilgilerini vermeye zorlayan uygulamalar da söz konusu yeni kurallar zarfında Google Play Store’dan kaldırılacak.

Önceki Haberİlk 4K G-SYNC HDR Oyuncu Monitörü Türkiye’de Sonraki HaberSamsung Oyun Telefonu mu Yapıyor

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM