Batarya teknolojisinde yıpranmamış bölüm

Batarya teknolojisinde yıpranmamış bölüm

Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nden Nanokompozit Batarya

Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nde yürütülen çalışmada geliştirilen nanokompozit malzemeler eskimemiş tohum çökertme telefonları ve tablet bilgisayarların bataryalarında kullanılabilecek.

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Mühendislik Fakültesi Gereç Bilimi ve Mühendisliği Bölümünce ölçülü çalışmada kil ve kumun hammaddesi olan silika (silisyum dioksit), nanoteknoloji ile benzeri araya getirilerek, elde edilen nanokompozit (birbirinden ayrı iki ya üstelik henüz aşkın malzemenin bire bir araya getirilmesi ile imal edilen) malzemeler kullanılmamış yavru cep telefonları ve tablet bilgisayarların bataryalarında kullanılabilecek.

Proje Yürütücüsü OMÜ Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Bölümü Başkanı Doç. Dr. Engin Burgaz yaptığı açıklamada, üniversitenin malumat Araştırma Projesi (HUSUS) kapsamında nanoteknoloji (metrenin milyarda birinin kullanıldığı uygulayım bilimi) ile katışık malzemeler geliştirdiklerini söyledi.
Sanayinin bir nice alanında kullanılmak üzere polimer (çokça modüler) nanokompozit gereç üretmeye başladıklarını belirten Burgaz, şunları aktardı:

“Çokça modüler değişik ana malzemeler (polimerik nanokompozit) geleneksel sıkıntılı ve yetişkin kompozitlere nazaran oldukça erdemli özellikler gösteriyor. Günümüzde alışılagelmiş esrar ve eroin alaşımların namına muhtelif yapılara sahip karma malzemeler kullanılmaya başlanmıştır. Bunun saf tıpkısı sonucu adına, muhtelit malzemelerin endüstrideki önemi her an artmaktadır. Zımnında, yüksek ve istenen özelliklere topluluk değişik matrislere ve takviye elemanlarına cemaat kompozitler geliştirilmektedir. Bu kapsamda kil ve kumun hammaddesi olan silika (silisyum dioksit) kullanarak elde ettiğimiz nanokompozit malzemeleri kullanılmamış zürriyet cep telefonları ve tablet bilgisayarların bataryalarında kulanılacağız. Günümüzde beğenilen lityum yükün polimer bataryalarda zalimce elektrolit gereç olarak kullanılmasını öngörüyoruz.”

‘Bataryalar ısınmaya, patlamalara ve yanmaya cebin mukavim olacak’

Polimerik nanokompozit malzemelerin en son geliştirilen muhtelit malzemeler grubunu oluşturduğuna dikkati calip Burgaz, geliştirdikleri malzemelerin bataryalarda kullanılabilmesi amacıyla elektronik mühendisleri ve sanayicilerle işbirliği yapılması gerektiğini belirtti.

Günümüzde kaynakları gelişigüzel geçen dolaşma azalan katıksız malzemelere alternatif durumundaki polimer nanokompozit malzemelerin geniş aynı aplikasyon alanına topluluk olduğunu vurgulayan Açık Deniz Burgaz, şunları kaydetti:

”Polimerlerin işlenme kolaylığı, mekanik davranışları, elastiki yapıları ve düşük yoğunluğa sahip olmaları koskocaman avantajlarıdır. Geliştirilen kompozit malzemeler imdi elektronik elemanlar, otomotiv endüstri, tayyare endüstri alanlarında kullanılmaktadır. Bizim yaptığımız malzemenin yıpranmamış soy sop el telefonu ve tablet bilgisayarların bataryalarında kullanılmasını öngörüyoruz. Fakat bunun için bu sektörde faaliyet gösteren sanayicilerimizle ve elektronik mühendisleriyle de gelişigüzel davranmak istiyoruz. Sanayicilerimizle aynı araya gelerek ürünümüzü dünyaya sunmak istiyoruz. Geliştirdiğimiz malzeme moskof elektrolit malzeme olarak kullanıldığı için bataryalarda ısınmanın, patlamanın ve yanmanın önüne geçecek. Aynı zamanda çokça daha mufassal ömürlü olmalarını sağlayacak.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM