Android Go ile Android Oreo arasındaki esas farklar!

Android Go ile Android Oreo arasındaki esas farklar!

General Mobile GM 8 Go tahlil

Android 8.1 Oreo Go işletim sisteminini kullanan ve 799 TL fiyatıyla satışa sunulan General Mobile GM 8 Go tahlil videosu ile karşınızdayız.

Android Go için şöyle düşünün; bütün Google uygulamalarının Go için geliştirilmiş temel sürümü mevcut. Bu işletim sistemi RAM ve hafızayı yaklaşık olarak hiç yormayan bir yapıya sahip. Yani daha esas özelliklere sahip bir işletim ile karşı karşıyayız. Bu da üreticilerin daha ulaşılabilir fiyatlara giriş seviyesi telefonlar üretmesini sağlayacak. Peki fakat karşımızda tamamiyle nasıl bir işletim sistemi var ve Android‘den farkları neler?

Google uygulamaları Go versiyonlarıyla geliyor

Google, tıpatıp öteki teknoloji firmaları gibi eksik gelişmiş veya gelişmekte olan ülkelerde insanların teknolojiye daha dar erişmesini hedefliyor. İşte Android Go bütün da böylece ortaya çıktı. Bu işletim sisteminde Youtube Go, Google Haritalar Go, Gmail Go ve Google Go gibi belli başlı uygulamaların daha az RAM ve işlemci gereksinimi ile çalışan versiyonları geliştirilmiş.

Giriş seviyesi telefonların çabuk çalışmasını sağlıyor

Tıpkı esas Android sürümlerinde olduğu gibi Go‘da çok hızlı ve ani olarak tepki veriyor. Tabii fakat bunda çalıştığı telefonun donanımına uygun şekilde geliştirilmiş olmasının da etkisi var. Android Go kullanıcının ayrım edeceği ölçüde farklara sahip yok diyebiliriz. Go‘da Gmail, Chrome gibi uygulamalarda daha yakınlaştırılmış bir ekran karşımıza çıkıyor. Burada Google, kullanılan cihazların düşük çözünürlük handikapını azaltmak için bu şekilde bir çözüm geliştirmiş.

Uygulamalar işlevsel olarak tekrar olağan sürümlerle benzer

Gerçekte iki işletim sistemi aralarında sistem arayüzü haricen kullanıcıya yansıyan bir fark değil diyebiliriz. Burada Google’ın işlevsel anlamda Go uygulamalarında bir kısıtlamaya gitmemiş olmasının etkisi büyük. Kısacası şirket Android deneyiminde bir çeşitlilik yaşanması taraftarı değil. Go‘da Android Auto ve Wear OS desteği bulunmuyor.

Go, Android‘e kadar kullanılmayan uygulamaların arka planda çalışmasına daha saldırgan şekilde müdahalede bulunuyor. Otomatik depolama yönetimi yer alan işletim sisteminde bazı sistem hizmetleri de kırpılarak azaltılmış.

Peki, Android ve Android Go arasındaki ayrım nerede ortaya çıkıyor? Android Go vs Android Oreo!

Peki Android Go bütün olarak nasıl bir işletim sistemi? Birincil bakışta Android ile arasında fazla ayrım yokmuş gibi duruyor. Ama meslek uygulamalara gelince fark ortaya çıkmaya başlıyor. Kendinizi Android’i taklit eden kolay bir işletim sisteminde hissedebilirsiniz. Ama Go‘yu yapılma amacı açısından ölçmek gerekiyor.

Google, Go ile birlikte ekosistemin dıştan kalan veya fazla eski bir sürüm kullanan tüketiciyi kazanmayı amaçlıyor. Şirketler de Android Go‘ya uygun antre seviyesi cihazları tek tek piyasaya sürmeye başladı. Android Go için daha artı uygulamanın uyarlanmasıyla birlikte daha cazibeli bir ülkü geleceği anlaşılır. Fakat bu dek kolay bir işletim sisteminden fazla karmaşık tatbik ve oyunları açmasını beklememek gerekir.

Tatbik geliştiricilerin ve telefon üreticilerinin de Google dek dikkatli davranıp davranmayacağını ise zamanla göreceğiz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM