5G telefonlara geliyor!

5G telefonlara geliyor!

5G uzunca bir süredir konuşuluyor ve testleri yapılıyor. Peki, 5G teknolojisi akıllı telefonlara ne zaman gelecek? Bunun için ilk kez 5G antenlerinin telefonlara yerleştirilmesi gerekiyor. Bu noktada ise Qualcomm 5G antenleri için beklenen duyuruyu bugün yaptı.

Qualcomm, bugün zeki telefonlar ve diğer mobil cihazlar için dünyada birincil kere tamamıyla entegre 5G NR milimetrik dalgasını ve 6 GHz altı RF modüllerini duyurdu. Qualcomm QTM052 milimetrik dalga anten modül ailesi ve Qualcomm QPM56xx 6 GHz altı RF modül ailesi, mobil cihazlarda kullanıma karşın son derece kompakt bir alanda modemden antene çözüm arzetmek için Qualcomm Snapdragon X50 5G modem ile eşleşebiliyor.

Bugüne dek milimetrik dalga sinyalleri, teknik ve tasarım güçlüklerine yol açması sebebiyle mobil kablosuz iletişiminde kullanılamıyordu. Bu da araç gereç, form etken, endüstriyel tasarım, sıcak hava akışı ve ışıma gücü için düzenleyicilerin öngördüğü gereklilikler ilk kez edinmek üzere cihaz mimarisinin neredeyse her alanını etkiliyordu. Bu yüzden mobil sektöründeki çoğu firma milimetrik dalgaların mobil aygıt ve ağlarda kullanılamayacağını düşünüyordu ve bu sebeple hayata geçirilme ihtimali düşüktü.

Milimetrik dalgalar ile benzer olan zorlu güçlüklerin aşılmasına asistan olması için QTM052 milimetrik dalga anten modülleri, kapsayıcı bir sistem olarak Snapdragon X50 5G ile modemiyle birlikte çalışıyor. Cihazlar gelişmiş ışın şekillendirme, ışın yön belirleme ve ışın takip etme teknolojilerini destekleyerek milimetrik dalga sinyallerinin menzilinde ve güvenilirliğinde gözle görülür bir gelişme sağlıyor.

Cihazlarda entegre 5G NR radyo herif-vericisi, gücü yöneten mikroçip (IC), RF ön-direk bileşenleri ve kademeli anten dizisi özellikleri bulunuyor. bununla beraber 26.5-29.5 GHz’in (n257) yanı sıra tüm 27.5-28.35 GHz (n261) ve 37-40 GHz (n260) milimetrik dalga bantlarında 800MHz’e değin olan bant genişliklerini destekliyor.

En önemlisi de QTM052 modülleri, tüm bu kapasiteleri zeki telefonun içine dört tanesinin sığabileceği dek son derece kompakt bir alanda bir araya getiriyor. Bu gelişme, milimetrik 5G NR’lik yüksek hızın sunduğu avantajlarla birlikte çekici form faktörleri sunarak orijinal mahsul üreticilerinin mobil cihazlarının endüstriyel tasarımlarını evrimleştirmeye devam etmesini sağlıyor ve bu cihazları 2019’un ilk yarısı gibi kısa bir sürede piyasaya sürmeye hazırlanmış ışık halkası getirme fırsatı sunuyor.

Hatırlarsanız, Samsung LG, Sony, HTC ve Xiaomi gibi bir dizi büyük akıllı telefon üreticisi zaten Qualcomm ile çalışacaklarını söylemiş ve çoğu X50 destekli telefonlarını 2019’un birincil yarısında sunmayı taahhüt etmişti. Bu anlamda artık 5G çağı resmen başlıyor diyebiliriz.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM