2018 MacBook Pro’larda önemli sorun!

2018 MacBook Pro’larda önemli sorun!

2016 yılında piyasaya sürülen birincil Touch Bar özellikli MacBook Pro modelleri sabit SSD ile gelmiş ve bu durum logic board arızası durumunda kullanıcıların verilerini kurtaramayacağı konusunda tartışmalara sebep olmuştu. Endişelere yanıt vermek nedeniyle 2016 ve 2017 model Touch Bar özellikli MacBook Pro dizüstü bilgisayarlar için Apple, mantıklı kartın arızalanmasın durumunda kullanılmak üzere Genius Bar ve Yetkili Apple Servis Sağlayıcılar için data kurtarma olanağı sunacak özel bir araç sunmuştu.

Yeni MacBook Pro ısınma sorunu ile gündemde!

Core i9 işlemcili yeni Macbook Pro ısınma problemi ile gündeme geldi. İşte yapılan testler ve us almaz performans düşüşü!

Ufak bir kara kutu şeklindeki bu özel araç ile arızalanan logic board üzerinden çalışan MacBook Pro modeline data transferi mümkün ışık halkası geliyor. Arızalanan logic board üzerindeki data kurtarma portuna kablo ile bağlanan kutu, çalışır durumdaki dizüstüye USB-C üzerinden aktarım yapabiliyor. Buraya değin sorun değil diyebilirsiniz fakat yeni 2018 MacBook Pro modellerinde bu kutunun çalışmadığı açıklama ediliyor.

iFixit tarafından parçalarına ayrılan modellerde hem 13 inç ayrıca de 15 inç Touch Bar modellerinde data kurtarma bağlantısının kaldırıldığı ortaya çıkmıştı. Konuyla ilgili olarak Apple Yetkili Servis Sağlayıcıları ile yapılan görüşmelerde de veri kurtarma aracının 2018 modellerle ahenksiz olduğunun onaylandığı paylaşılıyor. Kısacası, dizüstü bilgisayarınız logic board arızası verirse verilerinize elveda demek zorunda kalacaksınız.

Yeni Macbook Pro parçalarına ayrıldı!

Geçtiğimiz günlerde tanıtılan yeni Macbook Pro, cihazları parçalarına ayırarak tamir edilebilirlik puanı belirleyen iFixit ekibinin konuğu oldu. 13 inç Macbook Pro 2018 parçalarına ayrıldı!

Bilgi kurtarma portunun kaldırılmasının sebebi olarak ise oklar Apple T2 çipini gösteriyor. Bu çip iMac Pro modelinde olduğu gibi SSD depolama için donanımsal şifreleme sağlıyor. Kullanıcıların verilerini koruma altına alabileceği tek yöntem olarak şu an için Time Machine öne çıkıyor.

Bakalım, Apple tarafından konuyla ilgili olarak herhangi bir devlete ait izah etme yapılacak mı?

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM